Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

F.A.Q.

Що таке PrEP/ПрЕП/ДКП?

PrEP (ПрЕП, доконтактна профілактика ВІЛ, ДКП) – це спосіб прийому таких самих лікарських препаратів, які використовують для лікування ВІЛ-інфекції, з метою зменшення імовірності зараження в ситуаціях з підвищеним ризиком інфікування ВІЛ. Наразі ВООЗ рекомендує декілька варіантів прийому PrEP. Для ЧСЧ (чоловіків, що практикують секс з чоловіками) доступна схема "на вимогу, за потреби" (On demand), яка ще має назву "2+1+1). Для чоловіків та жінок, що перебувають у групі високого ризику інфікування ВІЛ.

Наскільки ефективною є доконтактна профілактика ВІЛ?

 • ДКП не гарантує 100% захищеності, проте ця терапія є ефективною і забезпечує високий захист від ВІЛ-інфекції. Результати останніх досліджень показали, що за умови регулярного прийому PrEP зменшує ризик інфікування ВІЛ при сексуальних контактах на понад 99%.
 • Ефективність ДКП є більшою для пацієнтів, які вживають медикаменти регулярно (тобто, які прихильні до терапії), ніж для тих, хто часто пропускає прийом препарату.
 • Рекомендовано для цисгендерних ЧСЧ, які беруть участь у статевих актах менше ніж 2 рази на тиждень; які можуть планувати секс принаймні за 2 години до того, або можуть відкласти секс принаймні на 2 години; Призначається комбінована форма TDF/FTC. Призначається за схемою: дві таблетки від 2 до 24 годин перед сексом; потім одна таблетка протягом 24 годин після прийому перших двох таблеток і прийом четвертої таблетки через 48 годин після прийому перших двох таблеток; Режим дозування «2+1+1» описує ДКП-П, коли йдеться про окремий статевий акт. Якщо у наступні дні також відбуваються статеві акти, то по одній таблетці ДКП можна продовжувати щоденно, поки продовжується секс, і одна таблетка на добу приймається ще протягом двох днів після останнього статевого акту
 • Доконтактну профілактику більш ефективно приймати щодня, оскільки така схема є ефективною, безпечною і найзручнішою. Щоденне застосування PrEP забезпечує найвищу концентрацію лікарського засобу в крові та тканинах організму людини, а тому гарантує найбільший захист. Якщо ти приймаєш медикаменти щодня, то це може тебе захистити, навіть якщо іноді пропускати прийом препарату.
 • Для досягнення необхідного рівня лікарського препарату в крові та інших тканинах організму людини потрібен час. Протягом перших семи днів з початку прийому PrEP слід застосовувати додаткові методи профілактики ВІЛ-інфекції. Можливі шляхи зменшення ризику протягом цього періоду: використання безпечніших моделей сексуальної поведінки, наприклад, уникання вагінального або анального сексу без використання презервативів. Також рекомендовано продовжувати прийом ДКП протягом 7 днів після останнього випадку, пов’язаного з потенційним ризиком інфікування ВІЛ.

Кому може підійти PrEP/ПрЕП/ДКП?

PrEP/ПрЕП/ДКП призначений для людей в ситуаціях та в періоди їхнього життя, коли вони можуть наражатися на високий ризик інфікування ВІЛ. ДКП може допомогти знизити імовірність зараження ВІЛ. Якщо тобі здається, що ти наражаєшся на небезпеку інфікування, живеш у місці або належиш до спільноти із високим показником розповсюдженості ВІЛ-інфекції, то існує багато причин, через які варто розглянути можливість застосування ДКП. Наприклад:

 • Ти використовуєш презервативи не постійно та не з усіма сексуальними партнерами.
 • Ти маєш або мав сексуальні контакти більше ніж з одним сексуальним партнером протягом шести місяців.
 • У тебе є сексуальний партнер, який має інших партнерів і може бути ВІЛ-інфікованим або наражатися на високий ризик інфікування ВІЛ.
 • Ти практикуєш незахищений секс із людиною, яка вживає ін’єкційні наркотики і використовує ін’єкційний інструментарій спільно з іншими людьми.
 • Ти приймаєш ін’єкційні наркотики і використовуєш ін’єкційний інструментарій спільно з іншими людьми.
 • Ти вступаєш у сексуальні контакти одночасно з вживанням алкоголю та/або рекреаційних наркотиків.
 • Ти дізнався про наявність у себе інфекції, що передається статевим шляхом, наприклад, гонореї, сифілісу, м’якого шанкра або герпесу.
 • У тебе є сексуальний партнер, який нещодавно дізнався про наявність у нього інфекції, що передається статевим шляхом, в тому числі ВІЛ.
 • Ти маєш незахищені сексуальні контакти з ВІЛ-інфікованим партнером, який не приймає антиретровірусну терапію або приймає її, проте ще не досяг пригнічення вірусного навантаження до невизначуваного рівня.
 • Зі своїм сексуальним партнером ти не обговорюєш питання інфікування ВІЛ, які тебе хвилюють, або твій партнер не знає свого ВІЛ-статусу.

 

Більшість із зазначених ризиків будуть вищими в місцях з високим рівнем розповсюдженості ВІЛ.

Кому не підходить PrEP/ПрЕП/ДКП?

 • ВІЛ-інфіковані люди не повинні приймати ПрЕП/ДКП. Замість цього їм має бути запропонована антиретровірусна терапія.

Чи потрібно мені користуватися презервативами, коли я приймаю ДКП?

Презервативи забезпечують додатковий захист від ВІЛ, захищають від інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, а також незапланованої вагітності:

 • ДКП не забезпечує профілактику таких інфекцій, що передаються статевим шляхом, як сифіліс, гонорея, хламідіоз і гепатит. У той же час, презервативи забезпечують захист від таких інфекцій, а також від інфікування ВІЛ, тож вони захищають сексуальне здоров’я в цілому.
 • PrEP не допомагає уникнути вагітності. За умови правильного використання презервативи забезпечують захист від небажаної вагітності. Також є багато інших способів попередити вагітність, в тому числі оральні контрацептиви та ін’єкційні гормони, імпланти, внутрішньоматкові контрацептиви та діафрагми. Прийом доконтактної профілактики ВІЛ не впливає на жоден із методів контрацепції.

Питання, що виникають у людей, які приймають PrEP

Як мені зберігати свої препарати?

 • Як правило, одна упаковка містить 30 таблеток (на 30 днів ДКП). Зберігати її слід при кімнатній температурі (не в холодильнику і не в приміщенні з високою температурою, наприклад, автомобілі).
 • Зберігай таблетки в упаковці разом з вологопоглиначем (невеличкий пакет або кругла пластикова капсула, яку кладуть до упаковки для забезпечення сухості при зберіганні лікарських засобів). Для власної зручності ти можеш дістати таблетки з упаковки і помістити їх у контейнер, розрахований на тиждень, оскільки в такому контейнері лікарський засіб зберігатиметься недовго.

 

Коли і як мені приймати ДКП?

 • ВООЗ рекомендує приймати PrEP раз на день щодня. Щоденний прийом є безпечним і зручним та забезпечує найкращий захист від інфікування ВІЛ. Для цисгендерних ЧСЧ, які беруть участь у статевих актах менше ніж 2 рази на тиждень; які можуть планувати секс принаймні за 2 години до того, або можуть відкласти секс принаймні на 2 години рекомендовано приймати PrEP за схемою "2+1+1":дві таблетки від 2 до 24 годин перед сексом; потім одна таблетка протягом 24 годин після прийому перших двох таблеток і прийом четвертої таблетки через 48 годин після прийому перших двох таблеток;
 • ДКП можна приймати у будь-який час доби, в різні дні час прийому терапії може відрізнятися.
 • Корисно поєднати прийом медикаментів із якоюсь справою, яку ти робиш щодня.
 • ДКП можна приймати незалежно від прийому їжі.
 • PrEP можна приймати, якщо ти вживаєш алкоголь або рекреаційні наркотики.
 • PrEP можна приймати, якщо ти застосовуєш гормональні контрацептиви, статеві гормони або безрецептурні лікарські засоби.
 • Для накопичення достатньої кількості препарату в організмі та забезпечення належного захисту від ВІЛ-інфекції ДКП треба приймати близько семи днів (окрім прийому за схемою "2+1+1).
 • Перед тим, як розпочати прийом PrEP, тобі потрібно буде пройти тестування, щоб підтвердити ВІЛ-негативний статус. Якщо тест виявить ВІЛ-інфекцію, ти отримаєш скерування для отримання послуг лікування ВІЛ.
 • Приймаючи ДКП, тобі потрібно буде що три місяці проходити повторне тестування, щоб переконатися, що ВІЛ-інфекції немає.
 • Ризик інфікування ВІЛ не є постійним. Рівень небезпеки, на який наражається людина, може змінюватися з часом, коли змінюються відповідні обставини. Наприклад, розрив стосунків із постійним партнером може стати початком періоду високого ризику. Такі періоди іноді називають «сезонами ризику». Час від часу ти можеш приймати рішення про припинення ДКП, а у разі зміни обставин – розпочинати такий прийом знову.

Як не забувати про прийом PrEP?

 • Багатьом людям зручно приймати препарат щодня в один і той самий час, який співпадає з якимись іншими регулярними діями (наприклад, коли вони снідають, чистять зуби, дивляться щоденну телепрограму).
 • Також можуть бути корисними нагадування – наприклад, якщо ти налаштуєш органайзер на мобільному телефоні або покладеш упаковку з препаратом туди, де вона потраплятиме на очі щодня.
 • Якщо тебе підтримуватиме партнер, член родини або друг, якому ти довіряєш, це може допомогти у регулярному прийомі ДКП.
 • Коли твій звичний графік порушується (наприклад, ти не ночуєш вдома, їдеш у відпустку або пропускаєш прийом їжі), подумай про те, щоб взяти зі собою додаткові таблетки.
 • Розповсюдженою причиною відхилення від схеми прийому препарату є закінчення запасу таблеток. Тому варто заздалегідь планувати поповнення запасів медикаментів за п’ять-сім днів до закінчення пігулок. Якщо ти до останнього відкладатимеш запис до лікаря, то є ризик не потрапити на прийом до того, як закінчаться запаси препарату.

Що буде, якщо я пропущу прийом препарату?

 • З різних причин іноді люди пропускають прийом препарату. Якщо це трапилося з тобою, то просто прийми таблетку, коли згадаєш про це або матимеш змогу (Не стосується схеми "2+1+1" - якщо в тебе наявна імовірність пропуску прийому то кбільш ефективно використовувати PrEP щоденно). Наприклад:
 • Якщо зазвичай ти приймаєш ДКП зранку, але одного дня о 10 годині вечора згадав, що сьогодні ти забув прийняти препарат, просто випий одну таблетку ввечері цього дня, а наступного продовжити свій звичайний графік із ранковим прийомом.
 • Час від часу приймати дві таблетки протягом одного дня – цілком безпечно. Якщо ти не впевнений, чи приймав сьогодні PrEP, – краще випий ще одну таблетку.
 • Якщо ти зазвичай вживаєш ДКП за щоденною схемою, то твій захист буде високим, навіть якщо ти іноді забуватимеш прийняти препарат. Якщо ж ти регулярно пропускаєш більше одного прийому препарату на тиждень, слід подумати про додаткові способи, які допоможуть дотримуватися щоденного графіку прийому медикаментів.

Що робити, якщо у мене з’являться побічні ефекти?

 • Після початку прийому медикаментів у деяких людей можуть виникати побічні ефекти. До них можна віднести здуття живота, більш рідкий/частий стілець та нудоту.
 • Ці симптоми зазвичай є помірними і зникають протягом перших декількох тижнів.
 • Способи, які допомагають декому зменшити прояви симптомів, пов’язаних зі шлунковими розладами:

- прийом таблеток разом з їжею

- прийом таблеток на ніч перед сном.

 • У декого прийом ДКП впливає на роботу нирок. Перед початком прийому доконтактної профілактики ВІЛ тобі необхідно буде здати аналіз крові для оцінки роботи нирок. Якщо цей тест покаже наявність певних проблем, тест на роботу нирок може бути проведено повторно. Якщо результати тестування знову продемонструють наявність проблеми, тебе направлять на додаткові обстеження. Після початку курсу PrEP медичний заклад, в якому ти будеш отримувати медикаменти, періодично пропонуватиме здавати аналізи крові, щоб контролювати роботу нирок. Якщо за результатами аналізів буде виявлено відхилення, тебе можуть попросити на деякий час призупинити прийом терапії. Зазвичай робота нирок швидко повертається до норми, після чого можна відновлювати прийом ДКП.
 • Препарати доконтактної профілактики ВІЛ можуть мати незначний вплив на мінеральну щільність кісток (тобто на те, наскільки кістки сильні). Зміни відбуваються у перші кілька місяців після початку ДКП, проте тривають недовго. Люди, які приймають PrEP, не стикаються з переломами кісток частіше, ніж інші. У разі припинення прийому ДКП рівень мінеральної щільності кісток зазвичай швидко повертається до нормального значення.

Як мені пояснити прийом ДКП іншим?

 • Деяким людям допомагає, коли вони розказують партнеру, другові або члену родини про те, що вони приймають PrEP, аби ті їх підтримували.
 • У той же час, ти не повинен почувати себе зобов’язаними розказувати комусь про те, що приймаєш ДКП. Однак, якщо ти вирішиш нікому про це не говорити, тобі може бути складніше пам’ятати про необхідність щоденного прийому таблеток. Крім того, слід продумати, що ти скажеш, якщо хтось побачить у тебе упаковку препарату.
 • Багато хто дуже позитивно ставиться до ДКП, тому що її прийом означає, що людина дбає про себе, своїх партнерів та своє оточення.
 • Деякі люди досі не знають про доконтактну профілактику і можуть не зрозуміти мети її прийому. Вони можуть ставити багато запитань. На це їм можна відповідати, що ДКП рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я і що уряди та програми багатьох країн підтримують надання послуг ДКП у відповідних спільнотах.

Коли і як можна припинити прийом ДКП?

 • Моделі сексуальної поведінки та моделі вживання наркотиків можуть змінюватися з часом, що може бути пов’язано зі стосунками людей, їхніми життєвими обставинами, вживанням психоактивних речовин, родом занять та іншими факторами. Те, що ти розпочав прийом ДКП, не означає, що так триватиме все життя.
 • Якщо ти більше не наражаєшся на високий ризик інфікування ВІЛ, то можеш припинити прийом ДКП. Це може бути пов’язано з тим, що ти не вступаєш у одноразові сексуальні стосунки, припинив вживання наркотиків або регулярно застосовуєш інші методи захисту.
 • Якщо ти вирішиш припинити прийом ДКП, повідом про це соціального працівника або відповідального лікаря.
 • Перед тим, як знову починати прийом, тобі слід звернутися до відповідного закладу та пройти тестування на ВІЛ. Оскільки був ризик інфікування ВІЛ у період, коли ти не був захищеним ДКП.