Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Багато учасників африканських програм PrEP зупиняють і відновлюють використання доконтактної профілактики

Багато учасників африканських програм PrEP зупиняють і відновлюють використання доконтактної профілактики

10/07/2021

«Інші мотиватори, окрім ризику» можуть особливо знадобитися молодим жінкам

Попри те, що багато програм PrEP повідомляють про значний рівень припинення вживання, споживачі PrEP часто відновлюють його прийом пізніше – про це свідчать дані трьох різних демонстраційних проєктів PrEP у Кенії, Танзанії та Лесото, представлені на 23 Міжнародній конференції зі СНІДу (AIDS 2020: Virtual).

«Припинення і відновлення використання PrEP – поширене явище. – зазначила на конференції Джейн Мутегі з громадської організації Jhpiego. – Поточні показання до PrEP відображають показання до антиретровірусної терапії, але постачальники повинні враховувати й епізодичне використання та не вважати невизначене, безперервне використання єдиним ефективним застосуванням або найкращим варіантом дозування для всіх».

Як вже на конференції повідомляв aidsmap.com, схоже, PrEP привів до значного зменшення кількості інфікувань ВІЛ у великому африканському дослідженні, попри відносно низький рівень використання. Ми припустили, що це може бути пов’язано з епізодичним використанням PrEP– лише за відчуття небезпеки, хоча препарати було наказано вживати щодня.

 

Патерни використання PrEP у Кенії, Танзанії та Лесото

Мутегі з колегами розглянули моделі використання PrEP у трьох окремих і різних демонстраційних проєктах PrEP в Африці, які закінчилися минулого року. Першим і найбільшим був фінансований Фондом Гейтсів проєкт Jilinde, до якого з лютого 2017 року до листопада 2019 року було залучено 32 963 особи в Кенії, переважно, але не виключно, з ключових груп населення.

У другому, фінансованому PEPFAR проєкті Sauti, в період з травня 2018 року до листопада 2019 року в Танзанії взяли участь 6 060 осіб, переважно жінки-секс-працівниці та певна кількість геїв і бісексуалів. Третій, TSEPO, з квітня 2017 року до травня 2019 року залучив 8 570 молодих людей (60% до 24 років) з Лесото.

При аналізі спочатку припускали, що якщо хтось отримував рецепт на PrEP, він його приймав. Але потім це змінили, припустивши, що якщо люди не поверталися більше як за 14 днів після того, як мали прийти за новим рецептом PrEP, то вони, мабуть, використовують його епізодично. Тож будь-яке звернення за 15 або більше днів після того, як їхні таблетки мали б закінчитися (якби вони вживали їх щодня), зараховували як «перезапуск» PrEP. «Цикл» PrEP визначали як проміжок часу між початком або відновленням вживання PrEP і наступним розривом понад у 14 днів.

Як свідчать результати інших африканських демонстраційних проєктів, більшість (55%) людей, які вперше отримали PrEP, ніколи не поверталися. 45% тих, хто повернувся, складали 21 332 особи.

З них 43% (або 19% від усіх людей, які розпочали курс доконтактної профілактики ВІЛ) поверталися по рецепти регулярно та без запізнень і, ймовірно, використовували профілактику щоденно або майже так.

Таким чином виходить, що 53% (або 25% тих, хто починав використовувати PrEP), мали хоча б один перезапуск програми.

З тих, хто відновлював вживання, 66% припиняли і перезапускали лише один раз, 20% зупиняли двічі, а 14% – три або більше разів. 21% робив перерву менше ніж на місяць, 27% – на два місяці, 34% – на три-шість місяців і 17% – на понад шість місяців перед відновленням вживання.

Чим більше в опитаних осіб було перезапусків, тим менше часу вони фактично проводили поза профілактикою. Причина в тому, що розриви між періодами на PrEP були меншими.

Найбільшим незалежним предиктором призупинення PrEP був молодший вік. Наприклад, у проєкті Jilinde ймовірність переривання курсу PrEP серед учасників віком 15-24 років була на 39% вищою, ніж серед старших за 35 років. Схожу тенденцію спостерігали і в інших проєктах.

У проєкті Jilinde в чоловіків-геїв та бісексуалів була на 40%, а жінок-секс-працівниць на 30% вища ймовірність припинення курсу PrEP, у порівнянні з загальною масою населення або серодискордантними парами. А у проєкті TSEPO жінки-секс-працівниці переривали цикл доконтактної профілактики майже вдвічі частіше.

 

Чому молоді жінки припиняють використання PrEP? Статистика Лесото

Детальніший аналіз проєкту TSEPO у Лесото представив доктор Тафадзва Чакаре з громадської організації Jhpiego. Основну увагу в ньому приділяли причинам, чому дівчата-підлітки та молоді жінки (віком 15-24 років) зупиняють та іноді відновлюють програми PrEP.

Лесото – країна, яка (хоча тут майже дві третини ВІЛ-інфікованих і перебувають на лікуванні та мають пригнічене вірусне навантаження) має один із найвищих у світі показників поширеності (25%) та захворюваності (1,6% на рік) на ВІЛ. Молоді жінки в 15 разів частіше стають ВІЛ-позитивними, ніж молоді чоловіки того ж віку. І все ж у програмах PrEP у Лесото до 78% молодих жінок цього віку спершу починали програми PrEP, а незабаром припиняли. Дослідники запитали їх, чому.

Вони опитали 193 молоді жінки у трьох районах Лесото. Сорок з них не користувалися PrEP ніколи; 65 вже вживали доконтактну профілактику і продовжували це робити; 72 приймали PrEP, але припинили; і 16 відновили.

Серед запитань була секція «Оцінювання сприйняття та виокремлення ризику ВІЛ», яка вимірювала ступінь стривоженості учасників, відчуття вразливості до ВІЛ чи стурбованості ним. Їх попросили вказати, наскільки вони погоджувались чи не погоджувались із дев'ятьма твердженнями про ризик інфікування ВІЛ в цілому, в соціальному аспекті та від партнерів (наприклад, «Я відчуваю вразливість до зараження ВІЛ у найближчі три місяці / Я відчуваю більший ризик ВІЛ, ніж мої друзі / Я довіряю своєму партнерові захистити мене від ВІЛ»).

Дивлячись лише на 137 учасників, які або продовжували вживати PrEP, або припинили курс, лише 19 мали високий рівень сприйняття та виокремлення ризику (14%). 15 з 19 осіб з цієї групи припинили вживати PrEP. Іншими словами, 21% жінок, які зійшли з PrEP, мали високу оцінку сприйняття та виокремлення ризику в порівнянні з лише 6% тих, хто продовжував курс. Парадоксально, але жінки, які припинили прийом PrEP, мали в 3,4 раза більше шансів отримати високий бал – це було статистично значущим (p = 0,04).

Чому? 61 особу, яка перестала вживати PrEP, попросили вказати основну причину. Найпоширенішою була невдала зустріч з медичним працівником, на яку посилалися 27% респондентів, тоді як 21% сказали, що причина у побічних ефектах. «Я не думаю, що мені загрожує ВІЛ» зазначили лише 14%. Іншими вартими уваги причинами були «Це занадто обтяжливо» (9%), «Люди можуть подумати, що в мене вже є ВІЛ» (6%) та «Моєму партнерові це не сподобалось» (5%). Ніхто не припиняв через переконання у неефективності PrEP або через його вартість.

Щодо інших характеристик, то ті, хто припинили прийом PrEP, частіше були в депресії (37,5% проти 31% тих, хто продовжував) та вживали рекреаційні наркотики (5,6% проти 1,5%), однак ці відмінності не були статистично значущими.

Чакаре дійшов висновку, що аби «змусити» молодих жінок продовжувати приймати PrEP, потрібні «інші мотиватори, крім ризику». Враховуючи мовні відмінності, як мотиватори він наводить, скоріше, підтримку (щоб дати учасникам змогу боротися зі стигмою з боку медичних працівників), інформацію (щоб допомогти їм передбачити побічні ефекти протягом першого місяця) та навчання (для медичних працівників), а не примус.

 

Поширення PrEP серед дівчат-підлітків та молодих жінок

Щоб розглянути ці два дослідження в перспективі, доктор Прагна Патель з Центрів контролю та профілактики захворювань США (CDC) представила огляд збільшення кількості жінок, які приймають PrEP, у 15 країнах Африки. Їх підтримує DREAMS – ВІЛ-програма підтримки дівчат-підлітків та молодих жінок, яку своєю чергою підтримує PEPFAR (Виконавчий План Президента з питань боротьби зі СНІДом), найбільший у світі ВІЛ-донор.

Програму DREAMS (розшифровується як “Рішучі, стійкі, наділені повноваженнями, вільні від СНІДу, з менторами та безпечні) було створено в 2015 році, а деякі пункти DREAMS почали пропонувати PrEP у 2016 році – спочатку жінкам з іншими факторами ризику (як-от серодискордантні партнери), а з 2017 р. – дівчатам-підліткам та молодим жінкам. На сьогодні серед молодих жінок було зафіксовано 129 280 ініціювань прийому PrEP у 15 PEPFAR-підтримуваних країнах, де працює DREAMS. Попри спричинені COVID-19 перебої, впродовж 2020 року молоді жінки ініціювали вживання PrEP 43 197 разів.

З-поміж 15 країн DREAMS, у ПАР було здійснено 35 486 кумулятивних ініціювань (понад 17 000 у 2019 році та 15 700 у 2020 році), а у Кенії – 29 951 (10 000 у 2019 та 5 800 у 2020 році). Це країни з відносно великим населенням, тож це означає показники 1 на 817 та 1 на 940 серед всього жіночого населення відповідно. Стосовно PrEP на особу жіночого населення, то країни з меншим населенням мають вищі показники; 11 206 запусків програми у Лесото означають показник 1 початок курсу PrEP на 102 жінки, а 7 814 в Намібії – 1 на 176.

Зверніть увагу, що це кількість ініціацій, а не людей на PrEP: через високий рівень припинень загальна кількість жінок та людей на PrEP загалом може бути нижчою (остання оцінка AVAC на квітень 2020 становила 580 000 у всьому світі).

Як показують два інших дослідження, нам, можливо, доведеться докласти значно більше зусиль до розширення прав і можливостей людей (особливо молодих жінок) продовжувати використання PrEP, і робити це таким чином, щоб це відповідало їхнім потребам та моделям ризику інфікування ВІЛ.

 

Список літератури

Мутегі Дж. та співавтори. Характеристики моніторингу використання епізодичної доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) серед понад 40 000 клієнтів у країнах Африки на південь від Сахари, яким призначений щоденний пероральний PrEP: Невизначене, постійне вживання – ні не реальність, ні не мета. 23 Міжнародна конференція зі СНІДу (AIDS 2020: Virtual). Реферат OAE07, 2020.

 

Чакате Т. та співавтори. Сприйняття та виокремлення ризику ВІЛ-інфекції парадоксально пов'язані з припиненням доконтактної профілактики (PrEP) серед дівчат-підлітків та молодих жінок у Лесото. 23 Міжнародна конференція зі СНІДу (AIDS 2020: Virtual). Реферат OAD06, 2020.

 

Патель П. та співавтори. Впровадження доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) серед дівчат-підлітків та молодих жінок у країнах, які підтримує PEPFAR, 2017-2019. 23 Міжнародна конференція зі СНІДу (AIDS 2020: Virtual). Реферат OAC0803, 2020.