Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Чому на півдні Африки перестають приймати PrEP?

Чому на півдні Африки перестають приймати PrEP?

27/06/2021

Люди, які починають курс доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) у країнах Африки на південь від Сахари, часто припиняють її приймати.

Команда під керівництвом Кейт Бьорніггаузен з Вітватерсрандського університету (ПАР) взяла інтерв’ю у колишніх користувачів PrEP, вибраних з-поміж загальної кількості населення в Есватіні, щоб з’ясувати, чому так стається. Вони виявили, що причини відмови включали неприйняття з боку чоловіків-партнерів, рішення щодо усвідомленої необхідності вживати PrEP та бар'єри для відвідування клінік. Вартість самого PrEP не була проблемою, оскільки в Есватіні у місцях надання медичної допомоги він безкоштовний.

На півдні Африки епідемія ВІЛ вражає усі верстви суспільства. Есватіні – країна в цьому регіоні без виходу до моря з населенням близько 1,1 мільйона та поширеністю ВІЛ на рівні 27,2% – найвищою в світі. Це дослідження було проведено в регіоні Есватіні Хохо.

З огляду на ці цифри, запобігання збільшенню кількості інфікованих ВІЛ надзвичайно важливе як для окремих людей, так і для суспільства в цілому. Хоча населення в Африці на південь від Сахари все більше усвідомлює переваги PrEP, люди на доконтактній профілактиці ВІЛ часто її покидають. Те, що ми на сьогодні знаємо про припинення прийому PrEP, значною мірою обмежується «ключовою групою населення» – чоловіками, які мають секс із чоловіками; причини припинення використання серед широких верств населення набагато менш відомі.

Міністерство охорони здоров'я Есватіні вирішило надавати PrEP через демонстраційний проєкт первинної медичної допомоги, намагаючись якомога ширше "нормалізувати" PrEP. У проєкті взяли участь 2168 учасників, серед яких 1650 жінок.

Пацієнтів, які припинили прийом PrEP, ідентифікували за допомогою клінічної системи PrEP, і телефоном запросили до участі в дослідженні. Зв’язатися вдалося з близько 50 людьми, однак автори презентують результати 27 осіб, які погодилися на інтерв’ю.

Дев'ятнадцять із цих 27 пацієнтів були жінками, більшість віком 20-30 років. Ці характеристики були подібними до характеристик учасників ширшого демонстраційного проєкту PrEP. Дванадцять учасників були працевлаштовані, а 22 мали дітей.

Дослідницькі інтерв’ю проводили зі зручністю для пацієнтів, попросивши учасників вибрати місце, дату та час проведення опитувань. Усі асистенти вільно володіли сваті та англійською мовами.

 

Кілька учасників відчули, що можуть припинити вживання PrEP, коли потреба, на їхню думку, минула. Часто це було пов'язано з характером їхніх теперішніх стосунків, наприклад, з людиною, яку вважають невірною:

"Якщо я зустріну когось, з ким почну стосунки, а він буде невірним, або я почну зраджувати, то повернусь до PrEP".

 

Третина жінок сказала, що їхня потреба в PrEP пов'язана з вагітністю і бажанням захистити себе та свою майбутню дитину. У цій частині південної Африки жінки не займаються сексом протягом десяти тижнів після народження дитини. Коли цей період добігатиме кінця, вони відновлять курс PrEP:

"У нас не буде сексу, поки дитині не виповниться десять або більше тижнів. Зараз мені PrEP не потрібен".

 

Один із чоловіків сказав, що він приймає PrEP тоді, коли у нього "багато подруг".

Шість учасників покинули PrEP, оскільки часто бували у відрядженнях, а витрати часу та грошей на повернення до клініки були занадто великими:

"Мені б просто хотілося, щоб клініки мого району також мали PrEP. Це, принаймні, могло б полегшити стрес і тягар подорожей на великі відстані для поновлення запасів таблеток".

 

Учасники також називали години роботи клініки як перешкоду для доступу до PrEP:

"Призначена дата може збігатися з днем, коли є робота, і тоді потрібно відпрошуватися".

 

Деяким жінкам приймати або продовжувати PrEP заважав партнер-чоловік:

"Я показала йому таблетку. Він відразу ж зупинив мене від того, щоб сказати більше, і додав, що він чув про PrEP і що категорично проти... Він наказав мені викинути таблетки або ж пакувати сумки і йти. І тому я перестала їх використовувати".

Одній жінці у полігамному шлюбі PrEP заборонили як її дружини, так і чоловік.

Але, попри такі проблеми, більшість учасників (23 із 27) заявили, що віддають перевагу PrEP над іншими методами профілактики ВІЛ, і знову прийматимуть його, якщо можна буде усунути перепони, що заважають вживанню.

На основі цих висновків автори припускають, що розповсюдження та подальше використання PrEP, ймовірно, залишатимуться підпорядкованими встановленим соціальним нормам. Ці норми часто стосуються статі, і вони визначають, наприклад, хто вирішує, які методи профілактики ВІЛ застосовувати, і в якій мірі жінка, яка перебуває у стосунках, може/не зможе робити та втілювати такий вибір.

Однак автори продовжують пропонувати шляхи успішного просування PrEP серед широкої громадськості. Вони рекомендують підкреслити переваги PrEP, просуваючи його як розширений та здоровий вибір у списку варіантів профілактики ВІЛ. Тоді PrEP може залишатися особистим вибором, який використовуватиметься за необхідності. Автори рекомендують пацієнтоорієнтоване консультування, яке обговорює як профілактику ВІЛ, так і необхідний для PrEP регулярний прийом таблеток перорально. Цей підхід може сприяти використанню PrEP у періоди, коли людина відчуває підвищений ризик зараження ВІЛ, та припиненню профілактики після закінчення ризикового періоду.

Продовжений графік роботи клінік, спеціалізовані нічні клініки для людей, які мають високу мобільність та/або працюють у “звичайний” час роботи клініки, а також освіта та підтримка партнерів пацієнтів на PrEP також можуть допомогти зменшити поточні показники відмови від профілактики.