Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Як користувачі PrEP вирішують, чи використовувати презервативи

Як користувачі PrEP вирішують, чи використовувати презервативи

23/06/2021

Ці результати демонстраційного проєкту PrEP в Амстердамі (AMPrEP) опублікувала у журналі AIDS Ханна Ціммерманн та її колеги з Амстердамської служби охорони здоров'я.

У той час як у понад 80% випадків анального сексу користувачі доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) в Амстердамі застосовували сам лише PrEP, презервативи у поєднанні з PrEP використовували приблизно для кожного п'ятого анального сексуального контакту з випадковими партнерами. Ті, хто вирішив використовувати презервативи, робили це у ситуаціях передбачуваного ризику зараження ВІЛ та іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), і у випадках, коли вони не бажали говорити про використання PrEP із сексуальними партнерами. Ці результати демонстраційного проєкту PrEP в Амстердамі (AMPrEP) опублікувала у журналі AIDS Ханна Ціммерманн та її колеги з Амстердамської служби охорони здоров'я.

PrEP високоефективний у запобіганні ВІЛ-інфекції. Однак у галузі охорони здоров'я існують занепокоєння, що його використання призведе до “компенсації ризику”, коли завдяки ефективності PrEP у профілактиці ВІЛ люди на ньому взагалі припинять використовувати презервативи, і це призведе до росту захворюваності на інші ІПСШ. Рекомендації сфери охорони здоров'я в Нідерландах, як і скрізь, радять використовувати презервативи у поєднанні з PrEP. Взаємозв'язок між використанням PrEP та ІПСШ складний. Наприклад, у дослідженні AMPrEP впродовж двох років використання PrEP учені спостерігали зменшення використання презервативів, але значного зростання захворюваності на ІПСШ не виявили.

 

Дослідження

Науковці зібрали дані мобільних додатків-щоденників 352 учасників (351 чоловік-гей/бісексуал та одна жінка-трансгендер) за 2015-2019 роки. Учасникам щодня ставили два питання щодо прийому PrEP та того, чи мали вони анальний секс. Якщо учасник займався сексом, його запитували додаткові відомості про партнера та використання презервативів.

Середній вік на початку дослідження становив 39 років; більшість учасників були білими (86%) та мали вищу освіту (77%). Більшість обрали щоденний прийом PrEP (74%), в той час, як інші учасники вирішили використовувати PrEP з прив'язкою до подій (приблизно в час запланованих статевих контактів).

Протягом дослідження було зареєстровано 48 949 анальних сексуальних контактів: 11 632 з постійними партнерами, 19 547 з відомими випадковими партнерами та 17 770 з невідомими випадковими партнерами.

Крім того, для отримання якісного уявлення про використання PrEP та презервативів було опитано 43 учасника. Їхній середній вік становив 41 рік, тоді як інші характеристики були подібними до згаданої вище вибірки. Дві третини приймали PrEP щодня.

 

Тільки PrEP

Більшість учасників (81% випадків) повідомили про використання самого лише PrEP для сексу з будь-яким типом партнерів, незалежно від режиму вживання доконтактної профілактики ВІЛ та часу, який минув з моменту початку курсу. Учасники називали віру в ефективність стратегій біомедичної профілактики та можливість покладатися на PrEP однією з головних причин відмови від використання презервативів. Крім того, вони говорили про задоволення від незахищеного сексу, виліковність інших ІПСШ, про те, що презервативи не є цілком ефективними з точки зору запобігання ІПСШ, та труднощі з поверненням до презервативів після звикання до незахищеного сексу.

“Це така дилема: або ти вибираєш щось безпечне, що при тому заважає сексу, або щось приємніше, але більш ризикове. Тож, під час сексу ти помічаєш, що це не так приємно, тому розумієш, що не хочеш цим користуватися. Але зважаючи на це, я вибираю можливість зараження іншими ІПСШ”. – коментар стосовно щоденного прийому PrEP.

 

PrEP та презервативи

У деяких випадках учасники вважали, що їм потрібно використовувати презервативи як доповнення до PrEP. Іноді таке бувало у постійних партнерів (у 6% випадків для користувачів режиму PrEP “на вимогу”, та у 3% для щоденної схеми), але частіше траплялося у сексі з випадковими, особливо невідомими випадковими партнерами (у 21% випадків серед користувачів PrEP “на вимогу” та у 20% серед прихильників щоденної схеми).

Причини використання презервативів були різними: деякі учасники почали використовувати їх після перенесення інших ІПСШ (особливо гепатиту С), через страх заразитися ІПСШ у ситуаціях високого ризику (таких як сексуальні вечірки або хімсекс), як додатковий рівень захисту в сексі із ВІЛ-позитивним партнером через сумніви у власній прихильності тощо.

“В Амстердамі, де я зараз живу, ІПСШ буквально літають у повітрі, мені це набридло. Я знову буду використовувати презервативи”. – коментар прихильника щоденного прийому PrEP.

“Фізично мені подобається незахищений секс. Однак мені потрібне психічне заспокоєння від презервативів. Інакше я б не зміг насолоджуватися сексом, навіть з PrEP – це справді заспокійлива річ для уникнення найбільших страхів”. – думка користувача PrEP на схемі “на вимогу”.

“Консультанти повинні визнати, що часто PrEP сам по собі є обраною стратегією профілактики ВІЛ, і до нього слід відповідно ставитись”.

Однією з несподіваних причин було бажання уникнути інформування сексуального партнера про прийом PrEP. Інтерв'юйовані передбачали стигматизацію або навіть відмову від сексу з ними, вказуючи на те, що в певних випадках використання PrEP продовжують стигматизувати.

“Я хотів зробити це без презерватива, але він подивився на мене, як на дурня. Якщо так, я навіть не хочу нікому казати про вживання PrEP – тому я не зізнаюся і використовую презервативи [у поєднанні з PrEP]”. – щодо прийому PrEP “на вимогу”.

“Мій попередній досвід показує, що коли я казав комусь про використання PrEP, це ставало “чимось”, і мене блокували [у додатках для знайомств], вважаючи, що я роблю це лише без презерватива. Водночас, якщо я просто скажу, що користуюся презервативами, жодної проблеми не буде”. – думка про щоденний прийом PrEP.

 

Тільки презервативи

Серед учасників дослідження PrEP це було рідкістю. Так траплялось частіше серед користувачів схеми PrEP “на вимогу” (4% випадків проти 0,4% для щоденної схеми), зазвичай з випадковими партнерами. Учасники сказали, що це трапляється у випадках, коли вони використовують PrEP у вихідні дні, а презервативи – протягом тижня, передбачаючи пов'язану з PrEP стигматизацію, або коли вони вважають зайвим приймати PrEP на додачу до використання презервативів. Щоденні користувачі PrEP зазвичай повертаються до презервативів лише у випадках, коли їм складно дотримуватися прихильності до PrEP.

“Я намагаюся використовувати PrEP лише для запланованого [ризикованого] сексу у вихідні дні. Протягом тижня я займаюся безпечним сексом із презервативами”. – думка користувача PrEP “за запитом”.

“В Інтернеті я намагаюся з’ясувати думку потенційного сексуального партнера про PrEP. Якщо він ставиться до цього негативно, я натомість використовую презерватив”. – інший коментар щодо вживання PrEP у прив’язці до сексуального контакту.

 

Ні PrEP, ні презервативи

Це траплялося лише у близько 1% випадків серед осіб на щоденній схемі PrEP та у 9% випадків для користувачів PrEP “за запитом”, переважно з постійними партнерами. Учасники заявили, що найчастіше з ВІЛ-позитивним партнером з невизначуваним вірусним навантаженням, або коли сприймають секс як менш ризиковий, вони не застосовують жодну із форм захисту. Однак бували випадки, коли це траплялося через відсутність таблеток або ігнорування презерватива у розпалі пристрасті.

Ми регулярно обговорюємо наші домовленості щодо сексу з іншими. Тому зі своїм партнером я не використовую презервативи”. – коментар користувача PrEP “за запитом”.

“У мене вже є ця група “невизначуваних друзів”, і вживати його абсолютно не необхідно. Тому я використовую профілактику з перервами [з прив'язкою до подій] з ВІЛ-негативними чоловіками”. – про прийом PrEP “за запитом”.

 

Висновок

“Наше дослідження має важливі наслідки для консультування користувачів PrEP. По-перше, консультанти повинні визнати, що сам лише PrEP часто є обраною стратегією профілактики ВІЛ, і до нього слід ставитись відповідно. Надмірна увага до запобігання відмови від презервативів може підірвати можливість консультування, оскільки деякі пацієнти можуть почуватись незручно, обмінюючись інформацією про незахищений секс, яка може спричинити критику. По-друге, використання презервативів залишається важливим інструментом для профілактики ВІЛ та ІПСШ (включаючи гепатит С), і його досі за різних умов застосовують користувачі PrEP. – підсумовують автори. – Медичним працівникам слід уникати консультування на основі припущення про “компенсацію ризику”. Натомість консультування повинно зосередитись на пропагуванні використання презервативів як життєздатного варіанта профілактики при анальному сексі за певних умов”.

Вони також додають слова обережності: “Основною причиною ігнорування і презервативів, і PrEP був низький рівень сприйняття ризику ВІЛ-інфекції, що може пояснити відносно високу частку непокритих статевих актів з постійними партнерами серед споживачів PrEP за схемою “на вимогу”. Однак попередні дослідження показують, що 32-68% усіх інфікувань ВІЛ трапляються у стабільних партнерських відносинах”.