Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Що ми знаємо про ін’єкційний PrEP?

Що ми знаємо про ін’єкційний PrEP?

22/06/2021

Доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP) – це використання людьми з негативним статусом ліків проти ВІЛ для запобігання зараженню. На сьогодні для цих цілей доступні таблетки PrEP, що містять емтрицитабін та тенофовіру дизопроксилу фумарат (також відомі як Truvada), або емтрицитабін та тенофовір алафенамід (також відомі як Descovy). Окрім цього, існують вагінальні кільця з дапівірином, затверджені Європейським агентством з лікарських засобів та Всесвітньою організацією охорони здоров’я на початку цього року.

Ін’єкційний PrEP – це застосування для запобігання ВІЛ-інфекції каботегравіру тривалої дії. Дослідження HPTN083 та HPTN084 протестували каботегравір тривалої дії та виявили його безпечність та ефективність у ролі PrEP.

Каботегравір належить до того ж класу ліків – інгібіторів інтегрази – що й широко використовуваний препарат ВІЛ долютегравір. Для лікування ВІЛ ін'єкційний каботегравір у поєднанні з ін'єкційним рилпівірином вже використовують в Канаді, і, як очікують, найближчим часом він буде доступний в Європі.

 

Як часто потрібні ін’єкції?

Для запобігання інфікуванню ВІЛ, необхідно підтримувати в крові достатньо високий рівень каботегравіру, повторюючи ін’єкції що два місяці. 

У випадку таблеток PrEP, для підтримання належної концентрації в  крові їх слід приймати що 24 години. Ін’єкційний каботегравір має тривалий період напіввиведення, тобто він може залишатися в організмі набагато довше, ніж таблетки. Це уможливлює профілактику тривалої дії.

 

Хто може використовувати?

Дослідження HPTN083, в якому взяли участь 4566 учасників, виявило, що каботегравір тривалої дії безпечний та ефективний для чоловіків, які мають секс із чоловіками та транс-жінок. До дослідження HPTN084 було залучено 3223 цисгендерні жінки віком 18-45 років та виявлено, що каботегравір тривалої дії є безпечним та ефективним для дорослих жінок.

Наразі інші дослідження вивчають безпечність, переносимість та ефективність для хлопчиків- і дівчаток-підлітків.

 

Ін’єкції кращі за таблетки?

Дослідження виявили, що використання каботегравіру як ін’єкційного PrEP (що вимагає уколів що два місяці) – принаймні настільки ж ефективне, як таблетки PrEP.

Випробування виявили меншу кількість випадків ВІЛ у групах на ін’єкційному PrEP у порівнянні з групами на таблетках. Цю різницю можна пояснити тим, що дуже мало людей пропускають ін’єкції PrEP, але дехто під час досліджень таки пропускає прийом таблеток PrEP. За умов використання за призначенням, таблетки PrEP також є ефективним методом профілактики ВІЛ.

Ці результати не означають, що ін’єкційний PrEP є кращим варіантом для всіх, але він може бути ефективнішим для людей, які не хочуть покладатися на прийом таблеток щодня.

 

Наскільки це безпечно?

У випробуваннях дорослі переносили ін’єкційний PrEP добре. Найпоширенішими побічними ефектами були реакції на місці ін'єкції:  біль, почервоніння та набряк. Однак така побічна дія стала причиною припинення участі в дослідженні лише в кількох випадках.

Проте довгий період напіввиведення ін'єкційного каботегравіру також породжує питання щодо резистентності ВІЛ до лікарських засобів. Якщо люди припинять отримувати ін’єкції та не застосовуватимуть інший метод профілактики, вони стануть вразливими до ВІЛ. Тривалий період напіввиведення означає, що буде довгий проміжок часу, протягом якого, якщо вони інфікуються ВІЛ, то зможуть розвинути резистентність до медикаментів. Вона може виникнути лише в подібних ситуаціях: коли в крові є певна кількість ліків проти ВІЛ, але її недостатньо для повного придушення інфекції.

 

Чи доступний ін'єкційний PrEP?

Ні, на ринку його поки немає. Всесвітня організація охорони здоров’я заявляє, що, ймовірно, пройде понад рік, перш ніж каботегравір стане широкодоступним.

Розробка стратегії ін’єкційної профілактики може потребувати певних коректив у програмах профілактики ВІЛ та, можливо, в системах охорони здоров’я.

 

Всі останні новини та дослідження ін’єкційного PrEP тут:

https://www.aidsmap.com/archive/news-all/prep/injectable-long-acting-prep