Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Ін’єкційний PrEP у клінічному випробуванні виявився ефективнішим за пероральний

Ін’єкційний PrEP у клінічному випробуванні виявився ефективнішим за пероральний

20/06/2021

На 23 Міжнародній конференції зі СНІДу (AIDS 2020: Virtual) дослідники підтвердили вищу ефективність ін’єкційного PrEP (який вводили що вісім тижнів) у порівнянні з пероральним PrEP для чоловіків-геїв, бісексуалів і трансгендерних жінок.

Основні результати дослідження вперше оголосили два місяці тому, коли дослідження HPTN083 достроково припинили, оскільки в учасників, яким пропонували ін’єкційний PrEP, було значно менше інфікувань, ніж серед тих, хто вживав доконтактну профілактику ВІЛ перорально. На той час кількість зібраних точок даних дозволяла науковцям лише стверджувати, що ін’єкційний препарат «не поступається» пероральному – іншими словами: хоча він і здавався ефективнішим, проте не пройшов заздалегідь визначеного порогу, який дозволив би дослідникам сказати, що він явно кращий. Метою встановлення цього порогу було запобігання можливості випадкових ефектів.

Сьогодні головний фахівець дослідження HPTN083 доктор Рафаель Ландовіц з Каліфорнійського університету Лос-Анджелеса зміг сказати, що ін'єкції препарату каботегравір, які проводять раз на два місяці, в профілактиці ВІЛ перевершують за ефективністю пероральне вживання комбінації тенофовіру дизопроксилу фумарату та емтрицитабіну (відома блакитна таблетка під торговою назвою Truvada).

В цей час серед 3200 цисгендерних жінок з семи країн Африки на південь від Сахари проводять супутнє дослідження HPTN084. Якщо його також не припинять достроково, результати, швидше за все, не з’являться до середини 2021 року.

Загалом у HPTN083 взяло участь 4566 людей, рандомізованих для отримання ін’єкцій каботегравіру з плацебо Truvada або справжніх таблеток Truvada у поєднанні з фіктивною ін’єкцією. Щоб уникнути будь-якої ймовірності появи серйозних побічних ефектів, учасники, яким мали робити ін’єкції, перорально приймали таблетки каботегравіру (або плацебо) протягом п’яти тижнів перед їхньою першою ін’єкцією.

І оскільки ін’єкційний каботегравір може зберігатися в організмі понад рік, учасникам, які припинили ін’єкції, також пропонували рік відкритого вживання Truvada для уникнення ризику зараження та можливості розвитку резистентності до медикаментів, якщо вони і надалі перебуватимуть у зоні ризику інфікування ВІЛ.

У нашій попередній статті є детальніший опис дослідження, але варто повторити, що дві третини досліджуваної групи були віком до 30 років; що 567 учасниць (12,4%) були трансгендерними жінками; і що половина учасників зі США (844 особи, або 18,5% від загальної кількості) назвала себе чорношкірими.

Оголошені сьогодні показники ефективності сповістили: в ході дослідження загалом було виявлено 52 випадки ВІЛ на 6385 людино-років. Це дорівнює показнику 0,81% річної захворюваності на ВІЛ або одному випадку на рік на кожні 123 людини.

39 випадків зареєстрували серед осіб, які вживали таблетки Truvada (річна захворюваність 1,22%), та 13 серед учасників, які отримували ін’єкції каботегравіру (інцидентність 0,41%). Це означає, що серед осіб, яким робили ін’єкції, було на 66% менше інфікувань (а не на 69%, як спочатку повідомляли, – через ще одне інфікування учасника на каботегравірі), ніж в учасників на таблетках.

Довірчий інтервал результату на рівні 95% – твердження про ступінь “нечіткості” результатів – полягав у тому, що, якби те саме дослідження було повторене 20 разів, через суто випадкові ефекти результат коливався б від 38-82% менше інфекцій на каботегравірі. Навіть ефективність на рівні 38% була б вищою за встановлений поріг переваги у 25%. “Це "чітко і ясно" встановлює перевагу ін'єкцій”, – сказав доктор Ландовіц.

Важливо підкреслити, що 66% не є абсолютною величиною ефективності ін'єкцій каботегравіру в якості PrEP. Це означає, що він на 66% навіть ефективніший за Truvada.

Одна з причин полягає в тому, що людям важко підтримувати 100% прихильність до таблеток. У випадковій підгрупі людей, які приймали таблетки та були перевірені на рівень препаратів у крові, 75% мали показники, що відповідають добовому рівню вживання. Однак медикаменти не вдалося виявити у 13% учасників, що дає можливість припускати: вони рідко вживали PrEP або робили довгі перерви. І ін’єкції, і таблетки є високоефективними як доконтактна профілактика ВІЛ, якщо їх вживати згідно з призначеними схемами.

Одним зі своїх занепокоєнь доктор Ландовіц назвав те, що "не було заперечень дійсно виняткової ефективності TDF/FTC". Однак, він додав, що "ін'єкційні препарати можуть забезпечити послідовніше охоплення всіх сексуальних контактів".

Сероконверсії

Однак аналіз 52 випадків захворювання показує, що погана прихильність не може бути поясненням усіх виявлених інфікувань.

Серед людей, рандомізованих для ін'єкцій каботегравіру:

  • Два випадки були гострими ВІЛ-інфекціями, які сталися, коли суб'єкти приймали свої перші таблетки і не були враховані в остаточному аналізі.
  • П'ять інфікувань виявили після тривалої перерви від ін'єкцій, у тому числі у двох осіб, які ніколи не починали курсу ін'єкцій, і двох, які перейшли на Truvada замість ін'єкцій каботегравіру через реакції на місці уколу. Один після тривалої перерви.
  • Троє людей підхопили ВІЛ на початковому етапі, коли приймали таблетки каботегравіру. Існує “спокуса” списати це на низьку прихильність, але рівні медикаментів у крові дотепер не виміряні, і у самозвітах жодних доказів поганої прихильності теж немає. Також примітно, що ніхто з підрозділу Truvada на вступному етапі не заразився.

Отже, залишається п’ять людей, які інфікувалися під час застосування ін’єкцій каботегравіру. Лише один із них коли-небудь запізнювався на прийом для отримання ін’єкції – і це було не в період зараження. Тому на сьогодні у нас немає пояснень щодо цих випадків, а дослідження рівня препаратів у крові та резистентності затримується через COVID-19. Доктор Ландовіц зазначив, що результати будуть опубліковані якомога швидше.

Однак деякі інфікування серед учасників групи на Truvada теж важко пояснити. Троє заразилися до початку досліджень, але лише сім заразилися після відходу від подальшого спостереження або після тривалої перерви. Таким чином залишається понад 30 випадків, виявлених у людей, які, за їхніми твердженнями, мали хорошу прихильність. Однак ми, знову ж таки, не дізнаємося про рівні препаратів у крові та резистентність до опублікування результатів досліджень цих осіб (тести на рівень препаратів у крові брали у випадковій вибірці, але не обов’язково у інфікованих).

Доктор Ландовіц прокоментував: "Нам потрібно знати концентрацію препарату в крові, щоб підтвердити або спростувати, що 39 інфікувань [на Truvada] були в основному пов'язані з проблемами прихильності – а також забезпечити нюансне розуміння того, що відкрило шлях інфікуванню ВІЛ у групі каботегравіру".

Побічні ефекти

З точки зору безпечності, про реакції у місці ін'єкції повідомляло набагато більше людей на каботегравірі, ніж тих, хто отримував плацебо, – і це було найвагомішим побічним ефектом. Про це повідомив 81% реципієнтів каботегравіру у порівнянні з 31% реципієнтів плацебо. Та кількість реакцій на місці ін'єкції з часом падала і знизилась до 20-30% після восьмого з 20 уколів, хоча у реципієнтів плацебо вона зменшилася майже до нуля. Як уже повідомляли, лише 2,2% людей припинили ін’єкції через побічні ефекти.

Інші побічні ефекти включають значно частіше зниження кліренсу креатиніну (показник функції нирок) у реципієнтів Truvada. Це спостерігали у 72% тих, хто приймав Truvada, але також у 68,5% тих, хто вживав каботегравір, тому, хоча різниця була статистично значущою, але фактично невеликою. У 9% реципієнтів каботегравіру проти 5% реципієнтів Truvada підростав рівень глюкози в крові, а у 5,4% спостерігали гарячку (проти 2,6% реципієнтів Truvada).

За два роки дослідження реципієнти каботегравіру набирали вагу інтенсивніше, ніж реципієнти Truvada: в середньому 1,3 кг на рік проти 0,3 кг. Але примітно, що це зумовлено незначною втратою ваги серед учасників, які приймали Truvada впродовж першого року. Після 40 тижня дослідження приріст ваги був однаковим та з цього часу склав 1,08 та 1,07 кг на рік відповідно.

Загальна кількість випадків гонореї та/або хламідіозу, виявлених в учасників, становила 27% щорічно, а сифілісу – 16%. Це не настільки високо, як у деяких інших дослідженнях, але все ще вказує на значну кількість незахищеного сексу.

Що буде далі?

На сьогодні учасники все ще залишаються на сліпій схемі прийому і не знають, активним компонентом є каботегравір чи Truvada. Це пов’язано з тим, що потрібен час на доставку необхідної кількості ін’єкційного каботегравіру на місця випробувань, щоб усі охочі учасники могли його отримати. Річний післяін’єкційний курс таблеток все ще пропонують усім охочим відмовитися від ін’єкцій.

Поки що варіант відкритого дослідження лише обговорюють, і доктор Ландовіц зазначив: рішення про можливість або терміни подання заявки на ліцензування ін'єкційного каботегравіру для PrEP будуть приймати його виробники, компанія ViiV.

На запитання, який з видів PrEP, ін'єкційний чи пероральний, доктор порадив би використовувати, він відповів: "Я б сказав, що це питання вибору. Але було б чудово мати варіант, який для ефективності не вимагатиме ніяких щоденних дій. Сподіваємось, ми скоро знатимемо, чи матимуть такий вибір і цисгендерні жінки. Нам також потрібно з’ясувати, чи стосується це споживачів ін’єкційних наркотиків і трансгендерних чоловіків".

Список літератури

Ландовіц РДЖ та співавт. Проміжні результати HPTN083: Доконтактна профілактика (PrEP), до якої входить ін’єкційний каботегравір тривалої дії (CAB-LA), є безпечною та високоефективною для чоловіків-цисгендерів та трансгендерних жінок, які мають секс із чоловіками (ЧСЧ, ТГЖ). 23 Міжнародна конференція зі СНІД (СНІД 2020: Віртуальна), реферат OAXLB0101, 2020.

Landovitz RJ et al. HPTN083 interim results: Pre-exposure prophylaxis (PrEP) containing long-acting injectable cabotegravir (CAB-LA) is safe and highly effective for cisgender men and transgender women who have sex with men (MSM,TGW). 23rd International HIV Conference (AIDS 2020: Virtual), abstract OAXLB0101, 2020.