Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Американські аптеки борються з бюрократією, оскільки Штати намагаються дозволити фармацевтам призначати PrEP

Американські аптеки борються з бюрократією, оскільки Штати намагаються дозволити фармацевтам призначати PrEP

29/09/2021

Закон Каліфорнії, що дозволяє фармацевтам призначати препарати для доконтактної профілактики ВІЛ, заохочує законодавців з усієї країни прийняти подібні заходи для зменшення перешкод та розширення доступу до PrEP. З прийняттям у Сенаті законопроєкту 159 Каліфорнія стала першим штатом в країні, який дозволив фармацевтам призначати до- та постконтактну профілактику ВІЛ.

Дослідження показали, що PrEP, який тепер можна призначати з новим препаратом Descovy (емтрицитабін / тенофовір алафенамід), може зменшити ризик зараження ВІЛ до 99%. Це також є ключовою частиною плану федерального уряду щодо уникнення нових випадків ВІЛ до 2030 року. Але закупівлі PrEP були млявими – частково, як зазначають популяризатори профілактики, через перешкоди в отриманні препаратів. Через системний расизм та відсутність доступу до систем охорони здоров’я рівень вживання PrEP особливо низький серед молодих темношкірих геїв та бісексуальних чоловіків. Спеціалісти стверджують, що диверсифікація місць отримання та типів постачальників PrEP може усунути деякі теперішні бар'єри. Багато людей, які найбільше ризикують заразитися ВІЛ, також частіше виявляють перешкоди для доступу до медичної допомоги або стикаються зі стигмою на прийомі в лікаря.

 

Розширення сфери повноважень фармацевтів

Цього року законотворці США по всій країні запровадили законодавство для розширення доступу до PrEP, а кілька законопроєктів, включно з внесеними в Нью-Йорку, Нью-Джерсі та Юті законами, розширять сферу практики для фармацевтів, дозволяючи їм призначати та відпускати PrEP.

Законопроєкти в Нью-Гемпширі (HB 1404) та штаті Вашингтон (SB 5562 та HB 1551) дозволять неповнолітнім отримати доступ до PrEP без згоди батьків.

За словами спонсорки зборів штату Діді Баретт, поштовхом розробки законопроєкту в Нью-Йорку стало прийняття в Каліфорнії закону SB 159. "Ми вважаємо, що це допоможе людям, які не мають лікаря або їм некомфортно розмовляти зі своїм лікарем про секс чи сексуальне здоров'я". – сказала Барретт.

Ці законопроєкти знаходяться на різних стадіях законодавчого процесу. Як каже Барретт, наразі законопроєкт у Нью-Йорку заблокований через занепокоєння Американської медичної асоціації, але вона впевнена, що ці питання можуть бути вирішені.

 

Диявол у деталях

Але є деталі та диявол у них, які визначають, наскільки ефективно можуть працювати законопроєкти, якщо їх прийняти та підписати. Чи добре навчені фармацевти для призначення профілактики? Чи отримуватимуть вони компенсації за консультаційний час? Хоча й закон Каліфорнії був прийнятий як перший у країні, спочатку подібний припис прийняв Орегон. Але Джонатан Фрочцвайг, менеджер з питань державної політики та грантів проєкту Cascade AIDS, сказав ресурсові TheBody, що, хоча й фармацевти з Орегону можуть призначати PrEP, вони цього не роблять.

"Переважна більшість аптекарів не має підготовки для оцінювання стану пацієнтів, а системи виставлення рахунків не налаштовані так, щоб фармацевти могли отримувати відшкодування за свої послуги так само як інші медичні працівники. – сказав він. – Наш штатний навігатор з PrEP ніколи про такі випадки не чув". Фрочцвайг додав, що проєкт Cascade AIDS розробляє законопроєкт, який повинен усунути бар'єри для фармацевтів, що призначають PrEP.

Ці два нюанси були вирішені в законопроєкті Колорадо, HB 20-1061, який губернатор Джаред Поліс у липні підписав як закон. За словами директора з питань політики правозахисної організації One Colorado Майкла Крюса, законопроєкт, що дозволяє фармацевтам призначати PrEP, був просунутий національною організацією захисту прав ЛГБТК One Colorado та Товариством фармацевтів Колорадо для зменшення деяких бар'єрів для доступу до PrEP, особливо в сільських районах штату.

"Ми часто бачимо, що страх перед дискримінацією з боку надавачів первинної медичної допомоги може перешкоджати [людям] звертатися по PrEP. – сказав він. – У сільській місцевості Колорадо PrEP та PEP поширені недостатньо, а у багатьох надавачів медичних послуг бракує комунікації та знань. Ми сподіваємось, що одна швидка взаємодія з фармацевтом дозволить полегшити доступ до цих рятівних медикаментів". За даними Міністерства охорони здоров’я Колорадо, у 2019 році там було близько 455 людей із новим діагнозом ВІЛ проти 409 у 2018 році.

Законодавці та лобісти Колорадо використали законопроєкт Каліфорнії як основу, включно зі скасуванням попереднього дозволу на медичні препарати. Крюс зазначає, що вони також змінили кілька пунктів, включаючи додавання консалтингового збору для фармацевтів (за рахунок страхових компаній) і положення, яке дозволяє фармацевтам продовжувати надавати PrEP (каліфорнійські фармацевти можуть забезпечити 60-денний запас перед скеруванням клієнта до лікаря). Як і в Каліфорнії, перш ніж його призначити, фармацевти Колорадо повинні пройти навчальний курс з PrEP. Протокол із детальною інформацією про те, як буде запроваджено закон, розробляють, а закон набирає чинності 1 січня.

Оскільки каліфорнійці тільки вчаться, прийняття закону не означатиме відразу, що люди можуть зайти в будь-яку аптеку і вийти неї з PrEP першого ж дня. По-перше, політики заявляють, що поки не ясно, скільки фармацевтів пропонуватиме цю послугу, особливо в сільських, консервативніших районах штату – де популяризатори спостерігають дуже низький рівень вживання PrEP.

"Щодо великих аптечних мереж, то незрозуміло, коли і як вони приймуть рішення", – сказала Джина Мур, доктор фармацевтичних наук, M.B.A., помічник декана з клінічних та професійних питань медичного містечка Аншутц університету Колорадо. Мур, яка займала посаду президента Товариства фармацевтів Колорадо під час розробки законопроєкту, зазначила, що закони штатів, які дозволяють фармацевтам призначати засоби контрацепції та відмови від куріння, можуть надати деякі підказки. "[Для засобів контрацепції та відмови від куріння] ми бачили три великі мережі, які брали участь: King Soopers/Kroger, Albertsons/Safeway та Costco, а також незалежні аптеки. – сказала вона. – Що стосується аптек Walgreens та CVS в контексті PrEP, ми ще не впевнені, що вони це робитимуть, але якщо так – швидше за все, влаштують власне навчання. Страхові медичні організації зроблять справу самі".

Нинішній виконавчий директор Товариства фармацевтів Колорадо Емілі Задворні, доктор фармацевтичних наук, сертифікований фармацевт, підтвердила, що не було ні батога, ні пряника, які заохочували б купівлю доконтактної профілактики в аптеках. "Наша рада сприятиме доступності протоколів, і, на щастя, ми спостерігали великий інтерес з боку незалежних аптек, особливо в центральній частині Денвера". Мур та Задворні сказали, що залучення фахівців на початку процесу розробки законопроєктів було корисним для підвищення обізнаності.

З усім тим, існують певні перешкоди для доступу до PrEP та PEP, навіть якщо фармацевти приймають рішення по всій країні. З одного боку, перед призначенням фармацевти повинні вимагати недавнього негативного результату тесту на ВІЛ. Але аптек, які проводять експрес-тестування на місці, не так багато, а лабораторії безкоштовного тестування в штаті не надто поширені. А PrEP, принаймні для тривалого використання, вимагає тестування функції нирок що три місяці. Закон Колорадо уповноважує фармацевтів замовляти тести, але в ньому немає нічого, що робить їх безкоштовними. Як в Каліфорнії, так і в інших штатах, користувачам PrEP, можливо, доведеться платити за лабораторні тести з власної кишені – залежно від їхнього страхування або його відсутності.

 

Багато способів розширити доступ

Попри застереження, спроби розширити коло фармацевтів, щоб призначати PrEP у Каліфорнії, Колорадо та інших штатах, є добрими, вважає виконавчий директор AVAC Мітчелл Уоррен.

"Ми повинні застосовувати певну медикаментозну профілактику до якоїсь міри, як і скринінг холестерину, щоб людям не довелося проходити через процедури призначень лікарів та страхових дзвінків. Важко зайти в аптеку і не почути про ліки проти грипу. Поінформованість про PrEP повинна бути не менш поширеною. Люди повинні знати, що, по-перше, PrEP існує, а по-друге, де всі місця, в яких вони можуть отримати до нього доступ".

Уоррен сказав, що він не хоче ризикувати безпекою або відмовлятись від медичних закладів. "Але ми хочемо розширити можливості людей і зняти частину тягаря з лікарів". І він розуміє, що розмови про сексуальне здоров’я складніші та нюансніші, ніж вакцини проти грипу. Але він сказав, що для початку обговорення необхідні кампанії з охорони здоров'я, які все ще нечасті та розведені в часі.

"Немає правильного або неправильного способу розширити доступ [до PrEP]. Деякі штати випробовують певні методи, як-от дозвіл фармацевтам бути лідерами у наданні медичних послуг є важливим кроком". За його словами, інші стратегії, такі як надання фармацевтам змоги укладати угоди про спільну практику з лікарями та відмова від обов'язкової згоди батьків неповнолітніх на доступ до PrEP, як це намагаються законодавці штатів Нью-Гемпшир та Вашингтон, також можуть працювати.

Намагання навчити лікарів вести бесіди про PrEP та сексуальне здоров'я – ще один спосіб розширити доступ до профілактичних служб. "Однією з переваг законодавчого процесу щодо розробки законопроєкту в Колорадо, – зазначає Крюс з One Colorado’s, – є освіта та обізнаність. Ми залучені до співпраці з медичним товариством штату, щоб переконати їх у необхідності підготовки та кращого розуміння потреб ЛГБТК-спільноти."