Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Австралійські дослідники презентували два можливі «каскади PrEP» для вимірювання його вживання

Австралійські дослідники презентували два можливі «каскади PrEP» для вимірювання його вживання

19/07/2020

Найновіше опитування з серії загальнонаціональних опитувань чоловіків-геїв у Австралії показує, що більш як один з семи (14,7%) усіх ВІЛ-непозитивних респондентів опитування 2018 року приймають PrEP. Проведене

Найновіше опитування з серії загальнонаціональних опитувань чоловіків-геїв у Австралії показує, що більш як один з семи (14,7%) усіх ВІЛ-непозитивних респондентів опитування 2018 року приймають PrEP. Проведене в 2017 році менше опитування, зосереджене лише на думках чоловіків-геїв з приводу біомедичної профілактики, показало: кожен п'ятий (20,5%) вживає PrEP. Воно також виявило, що приблизно один з семи учасників (15,1%) повідомив про вживання PrEP і зменшення внаслідок цього тривожності та ріст впевненості у сексі.

Ця велика частка геїв на PrEP дозволила австралійським дослідникам побудувати два зразки «каскадів PrEP», які можна було б використовувати в інших країнах та регіонах, щоб оцінити вживання PrEP серед їхніх ключових груп населення у зоні ризику зараження ВІЛ – та деяких його наслідків. 

 

Про каскади

Одним з найпотужніших інструментів промоції вимірювання прогресу на шляху до повного охоплення ВІЛ-терапією був «каскад лікування» на прикладі кампанії UNAIDS 90-90-90. Він вимірює прогрес у порівнянні зі стандартом, за яким 90% людей з ВІЛ були діагностовані, 90% з них перебувають на стійкій антиретровірусної терапії, 90% з яких мають невиявлюване вірусне навантаження. Як результат, 71,9% всього ВІЛ-позитивного населення країни може забезпечити не лише набагато нижчу кількість випадків СНІДу та смертей, але, як нам нагадує більш людиноорієнтована кампанія U=U, розуміння того, що значно менше людей заразні.

Однак у всьому світі ми також маємо біомедичну профілактику у формі PrEP. Це запобіжний захід для ВІЛ-негативних людей, для яких, попри розповсюдженість та соціальний маркетинг презервативів, доступ до них головним чином лежить через отримання у закладах формальної системи охорони здоров’я. Оскільки розширення охоплення ПрЕП може зробити свій вагомий та економічно ефективний внесок у боротьбу з глобальною епідемією ВІЛ, як показує це недавнє нідерландське модельоване дослідження, важливо виміряти цей внесок та розробити "каскад ПрЕП" для вимірювання його поширення та ефективності.

На основі даних двох досліджень професор Мартін Холт з Університету Нового Південного Уельсу та його колеги розробили два каскади PrEP, які можна застосувати до інших країн.

Перший каскад складається лише з трьох етапів, які вимірюють придатність, обізнаність та вживання. Цифри в ньому були отримані з результатів багаторічного опитування, яке дозволило дослідникам скласти графік росту використання PrEP з часом.

Другий каскад – з меншого дослідження, і поки використовує цифри, зібрані впродовж року. Однак він складається з семи кроків. До них входять бажання використовувати PrEP, обговорення PrEP з лікарем, регулярне тестування на ВІЛ та ІПСШ та можливий вплив PrEP на зниження тривоги щодо зараження ВІЛ та більшого сексуального задоволення. Холт каже, що цей крок був доданий через те, що 90-90-90 піддають критиці за відсутність в його метриці параметра якості життя та психічного здоров'я. Його дійсно іноді додають як четвертий 90-й.

 

Опитування

Перше опитування – це Періодичне опитування гей-спільноти (Gay Community Periodic Survey, GCPS), яке проводили в Аделаїді, Канберрі, Мельбурні, Перті, Квінсленді (Брисбен, Кернс і Золоте узбережжя) та Сіднеї з 1996 року. Тасманію включили у 2014 році – одночасно з початком збору даних по PrEP. Учасників знаходять на гей-заходах і фестивалях та все частіше в Інтернеті. У Сіднеї, Мельбурні та Квінсленді це роблять щорічно та раз на два роки в інших місцях. Останні цифри були зібрані у 2018 році.

Друге опитування – проєкт PrEPARE – це онлайн-опитування, що спеціально оцінює ставлення геїв до біомедичної профілактики, яке проводять що два роки. Його проводили у 2011, 2013, 2015 та 2017 роках, але в каскаді використовували лише дані 2017 року.

Першим кроком в обох каскадах є покази до використання PrEP, хоча це визначають у двох опитуваннях дещо по-різному. Критеріями придатності були:

 • вживання метамфетаміну (кристалічний мет) протягом останніх шести місяців,
 • будь-який діагноз ІПСШ (крім ВІЛ) за останній рік,
 • анальний секс без презервативів впродовж останніх шести місяців з постійним ВІЛ-позитивним партнером, який не вживає АРТ, та
 • анальний секс без презервативів з випадковим партнером за останні пів року.

Однак GCPS обмежив останній критерій рецептивним анальним сексом без презервативів, тоді як проєкт PrEPARE включав секс у пасивній та активній ролях. Ці критерії також дещо відрізняються від національних рекомендацій щодо PrEP, які уточнюють наявність статевого акту без презервативів упродовж останні трьох (а не шести) місяців, і лише сифілісу, ректальної гонореї або ректального хламідіозу.

Коротко говорячи про характеристики опитаних, у 2014 році в GCPS було 39 670 кумулятивних учасників, які не є ВІЛ-позитивними (багато брали участь кілька разів у різні роки) – 8638 у 2017 році та 7878 у 2018 році. Упродовж років середній вік склав 35 років, 70% народжені в Австралії, 51% з університетською освітою, а 64% – працювали на повний день.

У 2017 році в проєкті PrEPARE було 1038 ВІЛ-непозитивних учасників. Їхній середній вік становив 36 років, більше, ніж у GCPS, народжених в Австралії (80%), трохи менше з університетською освітою (45%) і така ж частка, як у GCPS була працевлаштованою. Вони повідомили про більшу, ніж чоловіки в іншому опитуванні, кількість незахищених контактів, сексуальних партнерів та тестування на ВІЛ.

 

Результати каскаду

Триступеневий каскад Періодичного обстеження гей-спільноти на 2018 рік був таким:

Придатність до вживання PrEP: 37%

Обізнаність щодо PrEP: 32%

Використання PrEP: 15%

Придатність збільшилася з 28% учасників у 2014 році до 36% у 2017 році та 37% у 2018 році, що свідчить про більшу кількість чоловіків-геїв, які вписуються у критерії статевих контактів без презервативів та ІПСШ.

Обізнаність швидко зросла з 30% придатних (8% усіх респондентів) у 2014 році до 80% придатних у 2017 році та 87% у 2018 році (32% усіх респондентів).

Частка фактичних споживачів PrEP у 2014 році була дуже низькою – лише 3,7% придатних, або 0,3% всіх респондентів. Вона стрімко зросла до 37% придатних (11% всіх респондентів) у 2017 році, і 45% (15% усіх респондентів) у 2018 році відповідно.

 

Семиступеневий каскад проєкту PrEPARE на 2017 рік був таким:

 • Придатність до вживання PrEP: 54%
 • Обізнаність щодо PrEP: 53%
 • Готовність вживати PrEP: 36%
 • Обговорення PrEP з лікарем: 26%
 • Використання PrEP: 21%
 • Проходження тесту на ВІЛ та ІПСШ протягом останніх трьох місяців: 20%
 • Знижена стурбованість щодо зараження ВІЛ та ріст сексуального задоволення завдяки PrEP: 15%

Порівнювати дані двох опитувань за 2017 рік цікаво. У проєкті PrEPARE придатними до використання доконтактної профілактики були 54%, проти 36% у GCPS (можливо, це вказувати на дещо ширші критерії в PrEPARE та різні профілі ризику учасників); майже всі придатні знали про PrEP, більше його використовували.

Каскади можуть визначити "точки розриву", де частка людей, які перебувають у каскаді, різко зменшується, а проєкт PrEPARE виділяє це на етапі, який не включений у GCPS, – готовності використовувати PrEP. Хоча і 97% придатних знали про ПрЕП, лише 68% з них бажали ним користуватися – відносне зниження приблизно на третину стосовно всіх придатних, і майже такий же великий спад, як і у порівнянні з тими, хто знав про профілактику. Було також подальше 14-відсоткове зниження порівнюючи готовність до обговорення PrEP з лікарем із фактичною розмовою, а це означає, що менше половини респондентів, які відповідають вимогам, обговорювали питання PrEP зі своїм лікарем. 78% тих, хто обговорював це зі своїм лікарем (або 35% придатних), насправді розпочали курс ПрЕП.

Практично всіх, хто почав програму PrEP (97%) регулярно тестували на ВІЛ та ІПСШ. З них 76% повідомили про зменшення стурбованості щодо ВІЛ та ріст задоволення. Це 29% придатних (або 15% усіх респондентів), що збігається з "точкою розриву" (використання PrEP) у дослідженні GCPS 2018 року.

Опитування також показали, що характеристики учасників мали певний вплив на каскади. У дослідженні GCPS користувачі PrEP рідше були з Канберри чи Перта і частіше належали до англо-австралійського етносу, мали вищу освіту та бути працевлаштованими. Не дивно, що їм хотілося мати ті поведінкові характеристики, які робили їх придатними. Окрім критерію вживання кристалічного мету, який, що цікаво і навіть занепокійливо, частіше вживають байдужі до PrEP. У проєкті PrEPARE старші за 40 років чоловіки менше бажали вживати PrEP, тоді як, народжені в Австралії та знайомі з кимось, хто вже вживав PrEP, респонденти хотіли цього більше.

 

Висновки

Як свідчать дані GCPS, обізнаність з PrEP прямо в його вживання не трансформується. І тоді як їхній каскад простіше скласти, він пропускає два важливі кроки – один пізнавальний (бажання приймати PrEP) і один заснований на дії (плани обговорення цього з лікарем). Автори зауважують, що додавання ступеня готовності приймати ПрЕП до Періодичних обстежень гей-спільноти було б корисним.

Вони стверджують, що в майбутньому варто було б стандартизувати каскади PrEP так, щоб усі дослідження використовували ту саму послідовність кроків. Триступеневий каскад GCPS обчислити найпростіше, оскільки його сходинки – придатність, обізнаність та використання – вже перераховані у досить великій кількості досліджень. Однак, як показує проєкт PrEPARE, каскади з більшою кількістю кроків можуть бути потрібні для визначення "точки розриву" – причини того, що висока придатність до курсу ПрЕП може закінчитися низьким рівнем використання.

У цьому випадку значне скорочення відбулося в сегменті чоловіків, які бажають приймати ПрЕП. Це вказує на необхідність дослідження причин цього – чи то через сприйняття низького ризику, боязнь побічних ефектів, соціальної стигми чи інших чинників – щоб можна було розробити способи їхнього усунення.

Автори визнають, що розробка цих каскадів стала можливою як завдяки великій кількості споживачів PrEP в Австралії, так і регулярним спостереженням за поведінкою геїв. Однак вони стверджують, що коротший каскад, як-от GCPS, можна було б сформувати і в інших регіонах.