Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Згідно з дослідженнями, PrEP може розривати зв’язок між незахищеним сексом і тривожністю

Згідно з дослідженнями, PrEP може розривати зв’язок між незахищеним сексом і тривожністю

13/07/2020

Помічений у попередніх дослідженнях зв'язок між частішим сексом без презервативів та більшою тривожністю, схоже, серед користувачів PrEP не діяв.

Американське інтернет-опитування виявило, що хоча чоловіки-геї та бісексуали на PrEP мали значно більше незахищених сексуальних контактів з непостійними партнерами (ніж чоловіки, які PrEP не вживали), рівень їхньої тривожності був значно нижчим. Помічений у попередніх дослідженнях зв'язок між частішим сексом без презервативів та більшою тривожністю, схоже, серед користувачів PrEP не діяв.

 

Опитування

Опитування провели доктор Роберт Моллер і його колеги з Коледжу Міддлбері у Вермонті. До вибірки увійшли користувачі сайту гей-знайомств, які були онлайн одного вихідного дня у 2016 році. Тому результати дослідження застаріли через трирічну давність, та й зараз користувачів PrEP у США значно більше.

Дослідники ставили демографічні запитання про використання PrEP та сексуальну поведінку. Вони попросили учасників заповнити три різні опитувальники, які зазвичай використовують для вимірювання рівня депресії, тривоги та інтерналізованої гомофобії (самостигми). Анкети PHQ-9 та GAD-7 (ти можеш спробувати відповісти й сам, натиснувши на посилання) вимірюють рівень депресії та тривожності відповідно, запитуючи респондентів, скільки разів за останній тиждень у них виникали симптоми будь-якого зі станів.

Анкета IHP по інтерналізованій гомофобії запитує людей, наскільки вони згодні з такими твердженнями як "Я часто відчуваю, що найкраще уникати особистої чи соціальної взаємодії з іншими чоловіками-геями/бісексуалами" та "Я намагався стати більш сексуально зацікавленим жінками".

 

Результати: демографія та застосування PrEP

Дослідники розділили 2406 чоловіків-учасників опитування на чотири категорії: ВІЛ-негативні користувачі PrEP, що склали 11% респондентів; ВІЛ-негативні мужчини, які не вживали PrEP (66%); ВІЛ-позитивні чоловіки (11%); і чоловіки, які не знали свого ВІЛ-статусу (12%). Середній вік учасників становив 34 роки; ВІЛ-позитивні чоловіки (середній вік 39 років) та користувачі PrEP (середній вік 37 років) були старшими, а чоловіки з невідомим статусом – молодшими (середній вік 29 років).

Понад половина (55%) респондентів назвали себе білими, 19% латиноамериканцями, 7% чорними та 5% азійцями або тихоокеанськими остров'янами. Непропорційна кількість чорношкірих мали ВІЛ (19%). Азійці та тихоокеанські остров'яни набагато рідше були ВІЛ+ (4%) і мали найвищі показники вживання PrEP (14%). Чоловіки-латиноамериканці з більшою ймовірністю мали ВІЛ (12%) і набагато частіше не знали свого ВІЛ-статусу (17%) – але при тому ймовірність використання доконтактної профілактики була вдвічі нижчою, ніж у середньостатистичних респондентів на PrEP (6%).

Вживання PrEP було сильно пов'язаним з рівнем доходів. Лише 5,5% осіб зі зарплатою менш як $20 000 на рік використовували ПрЕП на противагу 26% усіх, хто заробляв понад $100 000 на рік, і 32% з-поміж ВІЛ-негативних. Незнання ВІЛ-статусу було обернено пропорційним до доходу: його не знали 20% осіб з доходом менш як $20 000 на рік проти 5% тих, хто отримує понад $100 000. Позитивний ВІЛ-діагноз тісно пов'язаним з доходом не був.

Так само на вживання PrEP впливав рівень освіти. Доконтактною профілактикою користувалися лише 6,5% осіб з середньою (закінченою або ні) освітою, порівняно з 17% тих, хто має ступінь аспірантури.

Мабуть, дивно, але ПрЕП приймали 19% чоловіків, які представили себе одруженими, – у порівнянні з 14% чоловіків у стосунках і 9,5% вільних мужчин. Однак це значною мірою пояснювалося тим, що використання PrEP було сконцентровано серед 31% одружених чоловіків та 36% чоловіків у немоногамних стосунках, та тим, що не всі самотні чоловіки були сексуально активними. Кількість випадкових партнерів для анального сексу без презервативів упродовж попередніх трьох місяців коливалася від 0 до 90 з середнім показником 2,6.

Також була помітна сильна дихотомія у кількості випадкових партнерів для незахищеного сексу впродовж попередніх трьох місяців: з одного боку, користувачі PrEP та ВІЛ-позитивні чоловіки (середня кількість відповідно 5,5 та 5,2 партнера), а з іншого – чоловіки, які не знали свого статусу та ВІЛ-негативні учасники, які не вживали PrEP (1,9 та 1,6 партнера відповідно).

 

Результати: психічне здоров'я

Тривожність і депресія серед чоловіків-геїв і бісексуалів виникали приблизно вдвічі частіше, ніж серед гетеросексуальних мужчин: за даними різних американських опитувань, 41% страждали від тривожності різного ступеня важкості, у порівнянні з 19% чоловіків-гетеросексуалів.

Напевно, найяскравішим висновком цього опитування є те, що користувачі PrEP мали найкраще психічне здоров'я серед респондентів за всіма трьома виміряними ознаками (депресія, тривожність та самостигма).

І навпаки, чоловіки, які не знали свого ВІЛ-статусу, мали найгірше психічне здоров'я за всіма трьома показниками. ВІЛ-негативні чоловіки, які не вживають PrEP, та ВІЛ-позитивні чоловіки мали приблизно однаковий середній рівень психічного здоров'я.

За шкалою депресії PHQ-9 можливі показники коливаються від 0 (зовсім не пригнічений) до 27 (максимально депресивний). Бали понад 5, 10, 15 та 20 оцінюють відповідно як легкі, середні, важкі та дуже важкі стани.

У цьому опитуванні користувачі PrEP набрали 5,7 бала, ВІЛ-негативні учасники не на ПрЕП 7,0 балів, ВІЛ-позитивні респонденти – 7,0 (всі з легкою депресією) та особи, які не знали свого статусу – 9,7 бала (що наблизило їх до межі «помірної депресії»).

У шкалі тривожності GAD-7 максимальний бал становить 21, а бали понад 5, 10 та 15 класифікують як легку, середню та сильну тривожність. У цьому опитуванні користувачі PrEP набрали 4,5 бали, що означало відсутність значного занепокоєння. ВІЛ-негативні респонденти не на PrEP та ВІЛ-позитивні чоловіки набрали 5,4 та 5,5 балів відповідно, а учасники, які не знали свого статусу, – 7,3, що вказало на наявність легкої тривожності.

Опитування щодо інтерналізованої гомофобії складалося з дев'яти питань з можливими оцінками 1-5 у кожному (від "зовсім не згоден" до "повністю згоден"), тому мінімальна та максимальна суми балів складали 9 та 45. Користувачі ПрЕП мали найнижчий середній бал 15,1; ВІЛ-позитивні чоловіки, що цікаво, мали другий найнижчий бал – 16,4; оцінки ВІЛ-негативних користувачів, які не вживали PrEP, в середньому становили 18,1 бала; а чоловіків, які не знали свого статусу, – 20,6.

Дослідники хотіли побачити, чи залишається істотним зв'язок між вживанням PrEP, незахищеним анальним сексом і депресією чи тривогою при регресійному аналізі, в якому ці три фактори та самостигматизацію прогресивно контролювали.

Зокрема, вони хотіли дізнатись, чи змінило вживання PrEP помічений у цьому та інших дослідженнях зв’язок між вищими показниками депресії та тривоги та більшою кількістю незахищених сексуальних контактів. Це мало значення у випадку тривоги, але не було значним для депресії.

Безумовно, існував зв'язок між частішим сексом без презервативів і вищим рівнем депресії та тривожності у всіх, хто не вживав ПрЕП. Середній показник депресії у некористувачів PrEP, які за останні три місяці не мали незахищених сексуальних контактів з випадковими партнерами, становив 6,8 (із 27 можливих), тоді як у тих, хто мав 20 та більше партнерів, він був на рівні 8,2. У випадку з тривожністю різниця була навіть більшою: серед тих, хто повідомляв про відсутність незахищеного сексу, – 5,25 бала (з максимального 21), та 7,0 серед тих, хто мав 20 і більше партнерів.

(Зверніть увагу: цей зв'язок не може вказувати на причинність цих явищ. Люди можуть бути депресивними або тривожними, оскільки вони мають більше незахищеного сексу і хвилюються щодо свого ризику; так само як вони можуть мати більше незахищеного сексу внаслідок депресивного або тривожного стану.)

Цей зв'язок виявився набагато менш помітним для депресії у користувачів PrEP: при збільшенні кількості незахищених сексуальних контактів з випадковими партнерами з 0 до 20 показник депресії зростав лише з 6,4 до 6,6. Однак коли до регресійного аналізу включали четвертий фактор – самостигму – зв’язок між вживанням PrEP та відсутністю депресії щодо сексу без презервативів вже не був суттєвим.

З тривогою, проте, зв’язок залишився. Користувачі PrEP постійно набирали менше 5 балів за шкалою тривожності, незалежно від того, скільки статевих контактів без презервативів вони мали, і це залишалося незмінним при врахуванні інтерналізованої гомофобії.

 

Дискусія

Опитування було порівняно невеликим, і різниця в показниках психічного здоров’я між користувачами PrEP та іншими була не надто значною, хоча й послідовною. Дослідники відзначають, що зменшення на 5 балів за шкалою PHQ-9 та GAD-7 вважають клінічно значним поліпшенням. У загальному розрізі населення це може бути важливим: наприклад, різниця між чоловіками та жінками в таких масштабах (попри те, що психічне нездоров'я – сильно прив'язаний до гендеру стан) як правило, на рівні 1 бала.

Хоча й розбіжності були невеликими, дослідники наголошують на своєму висновку щодо тривоги: "Тоді як наявність більшої кількості партнерів для незахищеного анального сексу пов'язана із посиленням тривоги серед учасників, які не вживають PrEP (як ВІЛ-позитивних, так і ВІЛ-негативних), використання доконтактної профілактики, здається, зменшує цю різницю".

Вони зазначають, що в ряді інших досліджень було встановлено, що депресія, тривога та внутрішня гомофобія у геїв пов'язані з більшим ризиком інфікування ВІЛ через секс без презервативів.

"Ці навантаження на психічне здоров'я часто йдуть поруч і функціонують синергічно, як синдемія, – зазначають вони, – [все ж] результати наших досліджень свідчать, що зниження рівня навантаження на психічне здоров'я серед користувачів PrEP пов'язане зі значно вищими показниками анальних статевих контактів без презервативів."

"Синдемія" – це термін, який використовують для опису способу, при якому, поєднуючись, попередні травми, тривога та депресія, випадковий секс без презервативів, вживання наркотиків і хімсекс, стигма ВІЛ-інфекції та негативний вплив на суспільство можуть суттєво посилювати ризик інфікування ВІЛ для певних учасників групи ризику.

Ідея синдемії пояснює, чому деякі члени певних груп населення перебувають під набагато вищим ризиком зараження ВІЛ, ніж інші. З іншого боку, це також означає, що розірвати замкнене коло, яке може призвести до ВІЛ-інфекції (або до інших проблем, таких як залежність), може бути дуже важко.

Ці результати можна долучити до ряду якісних досліджень, які виявили зменшення сексуальної тривожності у користувачів PrEP, і попереднього кількісного дослідження з Австралії.

Дослідники припускають, що, хоча можуть бути й інші фактори (наприклад, легший доступ користувачів PrEP до послуг психічного здоров’я), це, швидше за все, тому, що користувачі PrEP (у випадку ВІЛ) не сприймають анальний статевий акт без презервативів як ризикований – асоціація з тривогою з цього приводу перервана.

Вони закликають до лінійних і довготермінових досліджень для визначення причинного напрямку цих змін у психічному здоров’ї та ризиковій поведінці геїв у епоху PrEP.