Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Довіра та стигма впливають на ставлення гей-пар до PrEP та PEP

Довіра та стигма впливають на ставлення гей-пар до PrEP та PEP

04/07/2020

Як пов’язані зі стосунками, так і структурні фактори впливають на рішення нью-йоркських геїв у парах щодо використання до- та післяконтактної профілактики інфікування ВІЛ (PrEP/PEP).

Як пов’язані зі стосунками, так і структурні фактори впливають на рішення нью-йоркських геїв у парах щодо використання до- та післяконтактної профілактики інфікування ВІЛ (PrEP/PEP). Деякі чоловіки – особливо в моногамних стосунках – вважають, що обговорення PrEP та PEP у контексті відносин може їм загрожувати, піднімаючи питання довіри, а інші ж думають, що це може покращити сексуальне здоров'я та задоволення.

Стигма розпусності з боку гей-спільноти та медичних працівників також створила перешкоди для поширення PrEP. Це якісне дослідження було проведене Стівеном Боско, доктором Тірелом Старком та його колегами з Міського університету Нью-Йорка та опубліковане у журналі Journal of Homosexuality.

У 2017 році 66% усіх нових випадків ВІЛ у США виявили у геїв та бісексуальних чоловіків. За оцінками, від 35 до 68% цих інфікувань трапляються в рамках довготривалих стосунків. Це означає, що геї у парах можуть мати значну користь від таких біомедичних стратегій профілактики як PrEP (при вживанні на постійній основі) та PEP (використання незадовго після можливого інфікування). Однак у 2016 році PrEP призначили лише 7% з 1,1 млн геїв та бісексуальних чоловіків, які потенційно могли б отримати від цього вигоду. Чорношкірі та інші чоловіки з етнічних меншин у США залишаються найвразливішими до ВІЛ-інфекції, а також мають найнижчі показники використання PrEP.

Хоча PrEP рекомендований чоловікам у дискордантних стосунках (де один партнер ВІЛ-позитивний, а інший – негативний) та тим, хто перебуває в немоногамних стосунках, існує обмежена кількість досліджень, які вивчають використання стратегій біомедичної профілактики серед чоловіків у парах.

 

Дослідження

Напівструктуровані інтерв'ю щодо бар’єрів та фасилітаторів використання ПрЕП та ПЕП у контексті стосунків були проведені з десятьма гей-парами у Нью-Йорку в 2017 році. Учасників пар опитали разом.

У рамках критеріїв залучення до дослідження всі пари включали принаймні одного партнера віком від 18 до 29 років; хоча б одного ВІЛ-негативного партнера (насправді лише в одній парі був партнер з діагностованим ВІЛ); і принаймні одного партнера, який повідомив про недавнє вживання наркотиків. З 20 учасників половина була латиноамериканцями, а 20% – афроамериканцями. Більшість учасників (65%) мали диплом коледжу.

П'ять опитаних на момент інтерв’ю вживали ПрЕП.

У розрізі сексуальних домовленостей, 30% заявили про моногамні стосунки, 30% – немоногамні, а 40% мали домовленість про те, що секс зі сторонніми особами дозволений лише за присутності обох партнерів. У дев'ятьох з десяти парах обидва члени домовились про моногамність чи немоногамність. Середня тривалість стосунків становила приблизно два роки.

 

Фактори, пов'язані зі стосунками

Багато пар обговорювали специфічні для стосунків моменти, які виникали при розгляді питання використання ПрЕП або ПЕП. Застосування біомедичної профілактики часто пов'язували з недовірою та невірністю у відносинах, особливо ті, хто перебуває в моногамних стосунках. Використання PrEP могло поставити під сумнів наміри партнера і зазвичай асоціювалося з розбещеністю або бажанням мати багато сексуальних партнерів. Потреба в ПЕП могла б вказати на факт невірності або сексуальних стосунків з кимось з ВІЛ-позитивним або невідомим статусом, тим самим означаючи порушення домовленостей. Це було видно з розмов між партнерами:

 

Моногамна пара

Партнер 1: "Можливо, тому, що їхній партнер подумає: "О, ти хочеш вживати PrEP, бо..." 

Партнер 2: "...Ти будеш займатися всім цим небезпечним сексом... Вони можуть подумати: "О, якщо ми моногамні, то навіщо нам це потрібно". Партнер 1: "Зрада". 

 

Немоногамна пара

Партнер 1: "Я думаю, що PEP більше за PrEP породжує страх типу: "О, ні, це ж післяконтактне, тому ти повинен визнати таку поведінку". 

Партнер 2: "Я також вважаю, що це може бути поза межами основних правил відносин. Тому потрібно поговорити з партнером про те, що ти прийняв PEP чи його потребуєш".

 

Однак пари також вказали і на переваги використання ПрЕП або ПЕП у контексті відносин. Основними згаданими перевагами були дія PrEP як додаткового рівня захисту; він може забезпечити душевний спокій щодо сексуальних контактів поза стосунками; він може покращити сексуальне здоров'я та задоволення пари в цілому. У цьому сенсі стратегії біомедичної профілактики розглядали як сексуально лібералізуючі.

 

Немоногамна пара

Партнер 1: "Він [PrEP] дуже корисний: ти ніколи не знаєш, хто обманює про свій статус, тому це додатковий захист". 

Партнер 2: "Є також, знаєте, ризик спонтанності: це може просто бути в тебе на думці, і ти просто не розумієш що робиш. Тож, поки ти регулярно приймаєш препарати, PrEP тобі дуже корисний".

 

Одна дискордантна пара (немоногамні стосунки) також виділила додаткові переваги:

"Це особливо добре для наших стосунків, тому що ми вирішили не використовувати презервативи. Я ВІЛ-позитивний. Він – негативний. Навіть не дивлячись на те, що я приймаю ліки, що мій статус невиявлюваний, він відчуває, що приймає PrEP для мене, а я вживаю ліки для нього. Також він відчуває, що робить щось і для себе".

 

Структурні фактори

Окрім пов’язаних зі стосунками факторів, що впливають на рішення пар, структурні фактори також впливали на те, застосовуватимуть вони ПрЕП або ПЕП чи ні. Окрім доступу до медичних послуг та витрат, актуальною темою була стигма.

Стигма виходила з двох основних джерел: від гей-спільноти та медичних працівників, які або необізнані у темі PrEP/PEP або засуджують його використання. Біомедична профілактика формувала уявлення про розбещеність і безвідповідальність.

 

Немоногамні стосунки

"Я думаю, що стигма зникає... Тож, в службі швидкої допомоги ти просиш ПЕП і спостерігаєш за тим, що думає лікар. Наприклад, одного разу я звернувся до відділення охорони здоров'я, і ​​вони запитали, скільки сексуальних партнерів у мене було за останні 3 місяці. Я назвав лікареві кількість, і вони мали багато чого сказати про почуте".

 

Немоногамні стосунки

"Я вважаю, що це стигма типу "Ой, чому ти на PrEP? Ти займаєшся сексом поза стосунками? Ти хочеш бути легковажним?"

Пари зазначали, що зменшення пов'язаної з біомедичною профілактикою стигми було б важливим кроком до росту рівня поширення ПрЕП. Це включало б заохочувальні та належним чином інформувальні розмови у стосунках, на противагу засудженню та зганьбленню.

 

Немоногамна пара

Партнер 1: "Я думаю, це принесло б парам вигоду. ПрЕП міг би послужити парам, навіть якщо вони не перебувають у відкритих стосунках, як засіб додаткової безпеки, навіть якщо це моногамні пари". 

Партнер 2: "Намагаюся позбутися стигми, яка також є в PrEP".

 

Висновок

Ці дані підкреслюють унікальні виклики, з якими можуть стикатися пари при обмірковуванні використання стратегій біомедичної профілактики. Часто профілактику ВІЛ пов’язують з невірністю і в контексті відносин розглядають негативно.

"Пов’язані зі стосунками фактори ілюструють можливий дисонанс між бажанням вживати PrEP та PEP для зниження ризику інфікування ВІЛ на рівні пари та занепокоєнням, що це призведе до погіршення відносин", – кажуть дослідники.

Також, підкреслюючи необхідність певних втручань на рівні пар та зменшення стигми задля збільшення використання стратегій біомедичного захисту від ВІЛ, вони підсумовують: "Інформування щодо PrEP та PEP на рівні гей-пар потрібно підлаштовувати шляхом усунення їхніх потенційних ризиків передачі ВІЛ без зачіпання питань якості стосунків".