Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

«Оскільки твій партнер – не ангел... доцільно використовувати PrEP»: мотивація до вживання PrEP у Кенії та Уганді

«Оскільки твій партнер – не ангел... доцільно використовувати PrEP»: мотивація до вживання PrEP у Кенії та Уганді

03/07/2020

Якісне дослідження з підлітками та молодими людьми в сільській місцевості Кенії та Уганди виявило численні фактори, які впливають на використання доконтактної профілактики (PrEP) для запобігання ВІЛ-інфекції.

Якісне дослідження з підлітками та молодими людьми в сільській місцевості Кенії та Уганди виявило численні фактори, які впливають на використання доконтактної профілактики (PrEP) для запобігання ВІЛ-інфекції. Попри те, що молоді люди відчували себе вразливими до зараження ВІЛ, сприйняття тяжкості ВІЛ-інфекції зменшив успіх антиретровірусної терапії (АРТ).

Мотивація вживання різнилася відповідно до гендерних відмінностей: молоді чоловіки вважали свій ризик вищим через те, що їхні сексуальні партнерки мали одночасні стосунки зі старшими чоловіками. PrEP виявився одночасно і захисним, і визвольним, оскільки пропонував можливість сексуальних контактів без презервативів. Для молодих жінок такі фактори як трансакційний секс та проблеми погодження використання презервативів зробили PrEP привабливим варіантом, вказуючи на обмежений вплив жінок на ситуацію, коли мова йшла про умови сексуального акту. Стигма PrEP була тісно пов'язана зі стигмою ВІЛ, а тягар щоденного прийому таблеток при загальному здоров’ї став стримувальним фактором.

Це дослідження провів доктор Керол Камлін з Каліфорнійського університету Сан-Франциско та його колеги в рамках дослідження Sustainable East Africa Research in Community Health (SEARCH), його опублікували в журналі «AIDS and Behavior».

У 2016 та 2017 роках SEARCH почала впроваджувати PrEP-програми на рівні населення перед початком національної програми PrEP у Кенії та Уганді. У рамках кампанії тестування спільноти «від дверей до дверей» PrEP пропонували безкоштовно особам з ВІЛ-негативними результатами та підвищеним ризиком зараження. У той час як попередні дослідження повідомляли про використання PrEP серед молодих жінок в Африці південніше Сахари, це одним з перших проінформувало про реакцію на PrEP молодих гетеросексуальних чоловіків.

Після початку програми PrEP були зібрані дані з восьми фокус-груп (чотири чоловічі та чотири жіночі) за участі 56 жінок та 32 чоловіків віком 15-24 роки. Додаткові 23 детальні інтерв'ю були проведені з 9 жінками та 14 чоловіками віком 15-35 років (середній вік 24 роки). З-поміж опитаних, 13 осіб обрали ПрЕП, а десять відмовилися. Дванадцять опитаних були неодруженими.

 

У фокус-групах та інтерв'ю підіймали такі теми:

 

Тяжкість ВІЛ

Для багатьох молодих людей найстрашнішими були ті дні епідемії СНІДу, про які вони чули, але не пережили особисто. Багато ВІЛ-позитивних людей у ​​цих спільнотах приймали антиретровірусну терапію. Це спростило уявлення щодо ​​ступеня тяжкості ВІЛ як захворювання та стримувало молодь від бажання вживати PrEP.

«Оскільки антиретровірусні препарати доступні, деякі молоді люди вже сьогодні не сприймають ВІЛ/СНІД як серйозне захворювання лише тому, що вони знають про існування АРТ. Деякі молоді люди кажуть: «Навіть якщо я заражуся ВІЛ, то піду до медичного центру та почну приймати АРТ».

Більше страху викликали інші стани здоров’я:

«Найбільшим ризиком молоді жінки вважають вагітність. Вони кажуть, що приймати ліки проти ВІЛ – це так само легко як пити воду. Чого сьогодні найбільше бояться люди – це раку, а не ВІЛ». – зазначає кенійська жінка.

 

Проте коли учасників попросили подумати про зараження вірусом, необхідність щоденного прийому ліків вони назвали тягарем.

 

«Вони кажуть, що як тільки ти заразишся ВІЛ та почнеш АРТ, то більше не зможеш припинити лікування до кінця життя... Річ у тому, що, як тільки я почну приймати АРТ, я повинен буду робити це щодня протягом усього свого життя, а якщо зупинюся, то зіткнуся з проблемами…» – каже кенієць.

 

Гендерне сприйняття ризику ВІЛ

Багато молодих людей досі бачать себе у зоні високого ризику зараження ВІЛ та виявляють інтерес до PrEP. Побоювання щодо зараження ВІЛ та спричиненого ним бажання використовувати PrEP мали відмінності за гендерними ознаками, коли молоді чоловіки та жінки висловлювали різні страхи та мотивації.

Це було пов'язано з різними ступенями впливу, який мали молоді чоловіки та жінки. В той час як PrEP був привабливим для чоловіків, оскільки його розглядали як засіб свободи та сприяння маскулінності, жінки бачили в ньому додаткову форму захисту, яка може надати більше контролю над сексуальними контактами.

Молоді чоловіки розглядали PrEP як інструмент, який дозволить їм мати декількох сексуальних партнерів, не турбуючись про використання презервативів. У цьому випадку PrEP розглядали не тільки як захист, але і засіб для підвищення сексуального задоволення.

 

«Більшість із нас схильна забувати про презервативи, збираючись зайнятися сексом. Але якщо я випив ці таблетки, навіть забувши одягти презерватив, вже буду захищеним від зараження ВІЛ». – сказав один угандійський чоловік.

 

Молоді чоловіки також висловили стурбованість можливим зараженням ВІЛ від молодих жінок, які мали старших сексуальних партнерів. Таким чином, вони натякали на ідею «сексуальних мереж» та їхній вплив на подальше поширення ВІЛ.

 

«Ми, чоловіки, зазвичай для сексу обираємо молодих дівчат. А у них також є інші чоловіки старшого віку зі стабільнішим фінансовим становищем. Тому зрештою я сплю з нею, не беручи до уваги того, що в неї можуть бути інші сексуальні партнери», – роздумує кенійський чоловік. 

 

Молоді жінки також вважають свій ризик високим через поведінку своїх партнерів.

«Оскільки мій партнер – не ангел, а я не можу бути впевненою у всіх його рухах, доцільно використовувати PrEP», – каже кенійська жінка.

 

Крім того, молоді жінки назвали трансакційний секс зі старшими чоловіками мотивацією використовувати PrEP. Вони зазначали про фінансову залежність від чоловіків задля виживання чи підтримання певного рівня життя.

 

«Як жінки, ми віримо в гроші – і ми, між іншим, не можемо без них вижити. Щойно я знайду того, хто може задовольнити мої потреби, мені доведеться бути йому вірною». – роздумує кенійська жінка.

 

Захищений секс як з випадковими, так і з постійними партнерами був рідкістю, і жінки часто відчували нездатність контролювати використання презервативів своїми партнерами.

 

«Я іноді спостерігаю таке: ти зустрічаєш чоловіка, він спокушає тебе, ти просиш його вдягти презерватив, а потім виявляєш, що він згодом його зняв». – обурюється угандійська жінка.

 

Одна учасниця, яка відмовилася від PrEP, звернула увагу на проблеми, пов'язані з обговоренням ВІЛ з партнерами.

 

«Тієї ж миті, коли ти підіймаєш це питання, чуєш «Ти мені не довіряєш»... Це може змусити мужчину почуватися невпевнено, і тебе можуть кинути тільки через це питання. Задля збереження стосунків ви не говорите про ВІЛ». – коментує кенійка.

 

Сприйняття PrEP

На час проведення дослідження SEARCH національне впровадження PrEP як в Кенії, так і в Уганді було ще на ранніх етапах, а попередніх інформаційних кампаній у досліджуваних спільнотах не проводили. Це змусило багатьох учасників поставити під сумнів безпеку та ефективність PrEP. Вони говорили про необхідність бачити, як це працює на інших членах спільноти, перш ніж спробувати самим.

 

«Вони можуть тестувати препарати в Уганді, і, можливо, ви, люди, навіть не знатимете про їхні побічні ефекти. Ти бачиш як хтось вживає ці препарати, і якщо за ці три місяці він не заразиться ВІЛ – от тоді впевнюєшся, що ліки дійсно діють». – каже угандієць.

 

PrEP також був тісно пов'язаний зі стигмою ВІЛ, при цьому деякі учасники (в основному чоловіки) побоювалися, що інші вважатимуть їх ВІЛ-позитивними, якщо вони вживатимуть PrEP. У зв'язку з цим деякі учасники думали, що медичні працівники обманом лікують наявну ВІЛ-інфекцію під виглядом доконтактної профілактики (PrEP).

 

«Я подумав: «Ці люди що хочуть приховати правду від мене про наявність вірусу, і тому вони намагаються мене обдурити, щоб давати АРТ без мого відома?» – висловив сумніви угандійський чоловік.

Деякі учасники, особливо ті, хто був релігійним і практикував утримання, висловили занепокоєння щодо можливого росту розпусти. Деякі також сказали, що їм буде соромно просити медичних працівників про PrEP.

 

Жінка з Уганди ділиться: «Я також вважаю, що поширення PrEP не слід заохочувати, оскільки це спонукатиме молодих дівчат до безрозсудного сексу».

 

Для багатьох ідея вживати щоденні ліки суперечила уявленню про молодість і здоров’я. Учасники також були стурбовані потребою приймати PrEP упродовж декількох тижнів (відповідно до рекомендацій дослідження), перш ніж досягти необхідного рівня захисту. Сприйняття того, що секс повинен бути строго підлаштований до часу вживання PrEP, вважалося неприйнятним.

 

«Як починати вживати препарати, не будучи хворою?» – дивується кенійська жінка.

«PrEP – це добре, але частота його прийому викликає занепокоєння ... Мій хлопець – лише два кроки від мене. Я не можу планувати секс з ним за 28 днів, чекаючи на належний рівень захисту PrEP». – каже кенійська жінка.

 

Люди, які почали PrEP

Поглиблені інтерв'ю з тими, хто вирішив приймати ПрЕП, виявили різноманітні мотивації до цього, відображаючи гендерно різне сприйняття вищезгаданих ризиків. Учасники були більш ініціативними щодо PrEP, якщо вони пережили пов'язані з ВІЛ захворювання або смерть члена сім'ї чи партнера. Важливою передумовою початку PrEP була віра в його ефективність.

 

«Мені дуже комфортно від усвідомлення того, що ризик ВІЛ мінімальний». – каже кенійський мужчина.

 

«Я сприймала це як щось, що захистить моє життя. Спочатку була шокована: «Дійсно? Є медикаменти, які захищають від ВІЛ?» Я дуже зраділа, бо мій чоловік не може зупинитися на одній жінці, а я не хочу заразитися». – коментує жінка з Уганди.

 

Чоловіки могли ініціювати PrEP самі, не обговорюючи це з партнерками, тоді як деякі жінки сказали, що їм потрібно отримати дозвіл. Обговорення навколо початку програми PrEP можуть викликати питання щодо довіри та невірності та слугувати перешкодою для використання доконтактної профілактики ВІЛ. Однак у деяких випадках партнери приймали рішення вживати PrEP разом як засіб захисту одне одного.

 

Кенійська жінка ділиться роздумами: «Ти не розкажеш йому про використання PrEP, бо він з цим не погодиться: «Навіщо тобі PrEP, і чи я – той, кого ти вважаєш своїм хлопцем?»

 

Для багатьох, рішення про участь у програмі PrEP було надихаючим, забезпечуючи спокій та дозволяючи слідувати життєвим цілям, не боячись заразитися ВІЛ.

 

«Для мене ризик у тому, що якщо я заражуся ВІЛ, то не зможу здійснити свої мрії. Тому що у мене є бажання чимось займатися, піклуватися про себе чи свою сім’ю… Я хочу закінчити навчання, коли я в порядку. По-друге, я хочу мати сім'ю, якою захоплюються люди». – каже угандієць.

 

Висновок

У цьому дослідженні висвітлено важливі відмінності в гендерних мотиваціях охочих вживати ПрЕП в африканських країнах на південь від Сахари та піднято важливі питання щодо впливу та сили прийняття рішень.

Автори роблять висновок: «Сприйняття ризику зараження ВІЛ мало гендерні відмінності: молоді чоловіки в нашому дослідженні вважали, що ризики ВІЛ-інфекції в основному випливають із їхньої власної поведінки, а отже, більше під їхнім прямим контролем; вони з ентузіазмом ставились до PrEP як до інструмента забезпечення безпечного сексу з кількома партнерами. Молоді жінки, які мали невеликий контроль над поведінкою партнера і відчували тиск, щоб займатися трансакційним сексом без презервативів, розглядали PrEP як засіб для отримання контролю над сексуальними ризиками».