Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

“Я припинив прийом PrEP і підчепив ВІЛ”: американські дослідники з’ясовують чому

“Я припинив прийом PrEP і підчепив ВІЛ”: американські дослідники з’ясовують чому

28/06/2020

Згідно з проведеними в Сан-Франциско та опублікованими в журналі International AIDS Society дослідженнями, люди, які припиняють вживати PrEP, все ще сильно ризикують заразитися ВІЛ.

Згідно з проведеними в Сан-Франциско та опублікованими в журналі International AIDS Society дослідженнями, люди, які припиняють вживати PrEP, все ще сильно ризикують заразитися ВІЛ. Ґрунтовні інтерв'ю осіб, які сероконвертувалися до ВІЛ після припинення прийому PrEP, показали, що основними перешкодами постійного вживання є наркотики, проблеми з психічним здоров’ям, житлові питання, труднощі з доступом до ліків (вартість препаратів, витрати та час, необхідні для відвідування лікаря), складність оцінювання ризиків та переваг вживання ПрЕП та вступ у серйозні стосунки.

"Захворюваність на ВІЛ була високою серед осіб, які переривали  вживання PrEP. – коментують дослідники. – Комплексні стратегії підтримки споживачів PrEP з наркотичною залежністю, проблемами з психічним здоров'ям, ускладненим доступом до лікарських препаратів без простого алгоритму отримання PrEP та активна комунікація зі споживачами PrEP можуть підтримувати прихильність у вживанні доконтактної профілактики серед осіб з постійним ризиком інфікування ВІЛ".

Попри свою високоефективність, дослідження виявили показник частоти припинення вживання ПрЕП на рівні 15-62% протягом шести місяців з початку терапії.

Група дослідників під керівництвом доктора Метью Спінеллі з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско хотіла отримати чіткіше розуміння інцидентності ВІЛ серед людей, які відмовилися від PrEP та причин, що до цього призвели.

Тому вони проаналізували медичну документацію майже 1000 осіб, які розпочали курси PrEP у 14 клініках первинної медичної допомоги Сан-Франциско між 2012 і 2018 роками, виявивши тих, у кого діагностували ВІЛ. Людей, які заразилися ВІЛ під час прийому PrEP або після нього, опитали, щоб визначити причини недотримання режиму або повного припинення. Загальною метою дослідження було виявити фактори, на які могли б активно впливати медичні працівники.

Всього за шість років дослідження вживати PrEP розпочали 986 осіб. Дві третини складали чоловіки-геї та бісексуали, 14% – трансгендерні жінки, 19% гетеросексуали та 1% споживачі ін'єкційних наркотиків. Середній вік становив 35 років, а група була расово різноманітною. Середній період застосування PrEP склав вісім місяців. За учасниками вели спостереження загальною тривалістю 953 людино-роки під час прийому PrEP та 895 людино-років після його припинення.

Було зафіксовано вісім випадків ВІЛ-інфекції. Один з них трапився, коли піддослідний приймав PrEP нерегулярно з прив’язкою до сексуальних контактів, інші сталися після повної відмови від профілактики.

Показник інцидентності ВІЛ серед активних споживачів доконтактної профілактики становив 0,1 на 100 людино-років, у порівнянні з 0,8 на 100 людино-років поміж тих, хто припинив вживати ПрЕП.

Доктор Спінеллі та його колеги зазначають, що у періоди невживання доконтактної профілактики рівень захворюваності на ВІЛ був у 7,5 разів вищий, ніж тоді, коли ПрЕП використовували.

Усі вісім сероконвертованих осіб погодилися взяти участь у поглибленому дослідженні. П’ятеро з них були геями або бісексуалами, а троє – трансгендерними жінками.

Аналіз стенограм інтерв'ю дозволив дослідникам виявити декілька загальних бар'єрів для формування прихильності або постійності у вживанні PrEP.

Перший з них пов'язаний з труднощами використання PrEP через вживання наркотиків, проблеми з психічним здоров’ям або житлові негаразди. Одна або кілька із цих проблем були виявлені серед усіх сімох осіб, які захворіли на ВІЛ після припинення прийому PrEP. У чотирьох випадках головним чинником впливу на здатність опитаних приймати препарати став хімсекс. Учасники згадували про пропущені візити до лікарів і труднощі з прихильністю до медикаментів. Один чоловік вважав, що поєднання нелікованої депресії та вживання наркотиків стало для нього головним фактором припинення прийому. Двоє людей були переконані, що ключовим чинником закинути PrEP стала втрата домівок.

"Наше дослідження підкреслює важливість для споживачів доконтактної профілактики ВІЛ таких соціальних детермінант здоров'я як доступ до житла, охорона психічного здоров'я та вживання наркотиків. – пишуть автори. – Накладання наркотичної залежності на труднощі з доступом до препаратів та дотриманням режиму вживання серед учасників підкреслює необхідність комплексних стратегій догляду."

П’ятьом опитаним було складно визначити пріоритетність програми PrEP для них самих. Серед озвучених учасниками конкретних проблем були зусилля, необхідні, аби забезпечення дійсне медичне страхування та знайти час і гроші для відвідування медичних закладів. Четверо учасників не проконсультувалися зі своїми лікарями перед тим як припинити прийом PrEP. Усі погодилися, що проактивна допомога – SMS чи дзвінок з їхньої клініки – були б корисними.

П’ятеро респондентів також мали труднощі з оцінюванням переваг PrEP у порівнянні з відомими ризиками та складнощі з визначенням ризику інфікування ВІЛ. Учасники повідомили, що залишатися на PrEP найбільше їх мотивувала більша кількість сексуальних партнерів. Дехто зазначив, що використовувати PrEP спонукала стигматизація «ризикової поведінки».

Той один інфікований ВІЛ під час прийому PrEP перейшов зі щоденного вживання препаратів на режим “за запитом”. Він зробив це через стурбованість його лікаря погіршенням функції нирок. Опитаний повідомив про свою заплутаність схемою дозування та типом сексуальних контактів, які передбачають застосування PrEP.

І нарешті, на готовність ще двох осіб залишатись на PrEP вплинуло їхнє прагнення довіри та близькості у серйозних стосунках. Вони вступили в моногамні відносини і відчули, що PrEP створений як препарат для людей з кількома сексуальними партнерами або з недовірою до свого партнера.

Автори дослідження підсумовують, що в силу вже наявного досвіду з доконтактною профілактикою (формуючи запит самостійно або отримуючи пропозиції вживання препаратів), колишні користувачі PrEP є ключовою спільнотою для профілактичних контактів з метою реініціації PrEP або для пропонування альтернативних стратегій профілактики ВІЛ.

"Оскільки все більше людей, які підтримують постійне використання ПрЕП у періоди високого ризику інфікування, намагаються застосовувати PrEP у зонах з високим рівнем захворюваності на ВІЛ, це створюватиме все позитивнішу динаміку в профілактиці ВІЛ".