Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Три форми стигми PrEP у Кенії

Три форми стигми PrEP у Кенії

27/10/2019

Згідно з якісним дослідженням, представленим на Х Міжнародній конференції IAS-2019 з питань ВІЛ у Мехіко доктором Даніелем Вере з Jilinde Project та організації Jhpiego, стигма залишається суттєвим бар'єром для впровадження та подальшого використання доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) ключовими групами населення Кенії.

Згідно з якісним дослідженням, представленим на Х Міжнародній конференції IAS-2019 з питань ВІЛ у Мехіко доктором Даніелем Вере з Jilinde Project та організації Jhpiego, стигма залишається суттєвим бар'єром для впровадження та подальшого використання доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) ключовими групами населення Кенії.

Як зазначив учений, дівчата-підлітки, молоді жінки, а також чоловіки, які займаються сексом із чоловіками (ЧСЧ), і секс-працівниці продовжують відчувати високий рівень зовнішньої, а також інтерналізованої стигми. Хоча для різних ключових груп населення вона проявлялася по-різному, результатом цього ефекту було падіння показників використання PrEP та прихильності до нього.

Кенія почала ширшу імплементацію програми PrEP у травні 2017 року, але процес впровадження був повільнішим, ніж очікувалося, особливо серед таких груп як дівчата-підлітки та молоді жінки, а загальний рівень використання залишається низьким і сьогодні. Jilinde – це чотирирічний проєкт, який має на меті продемонструвати та задокументувати ефективну модель розширення охоплення ключових груп населення Кенії доконтактною профілактикою ВІЛ та розповсюджує PrEP для цих груп населення через 93 точки по всій країні.

Для кращого розуміння того, як стигма створює перешкоди для впровадження та формування неперервності вживання PrEP, було проведено 22 фокус-групи та 30 поглиблених інтерв'ю з 222 учасниками. Найбільшу групу сформували дівчата-підлітки та молоді жінки (38%), наступні після них – ЧСЧ (16%) та секс-працівниці (12%). До дослідження також були включені медичні працівники, освітяни-однолітки, батьки та чоловіки-партнери статевозрілих дівчат та молодих жінок.

 

Були виявлені три основні типи стигми:

  • Стигма продукту: «Я зберігала це в секреті, тому що баночка з препаратами схожа на АРТ. Ті, хто не знають про PrEP, можуть подумати, що у мене ВІЛ», – сказала 20-річна дівчина.
  • Стигма ідентичності: «ЧСЧ сприймають як щось погане, їх вважають проклятими ...», – зазначив 20-річний чоловік, який має секс із чоловіками. Цю форму стигми, в основному, цитували ЧСЧ та секс-працівники.
  • Стигма поведінки: «Мама сказала мені, що я приймаю ці препарати, бо хочу стати повією ...», – зізналася молода 22-річна жінка. Зазвичай такі твердження наводили дівчата-підлітки та молоді жінки.

 

Ці форми стигми були виокремлені з різних джерел у громаді, включаючи однолітків, сексуальних партнерів, членів сім'ї та медичних працівників. Стигма мала вияви упередження, дискримінації, стереотипного мислення та ярликування відносно «типу» людей, які приймали ПрЕП. Осіб, які вживають PrEP, вважали розпусними та піддавали подібній стигматизації, що й ВІЛ-позитивних. Діяльність деяких медичних працівників, які допомагали в поширенні PrEP серед ключових груп населення, сприймали як сприяння аморальності.

Учасники розповіли про наслідки стигматизації в реальному житті. Серед них – насильство щодо сексуального партнера, втрата роботи (для працівників сфери секс-послуг), репутаційні втрати та дискримінація з боку медичних працівників:

«Одного разу до мене навідався клієнт, а моя баночка з PrEP стола на столі. Побачивши це, він просто одягнувся та пішов…», – розповідає 24-річна секс-працівниця.

Високий рівень соціальної стигматизації людей, які використовують PrEP, часто призводив до припинення участі у програмі доконтактної профілактики ВІЛ:

«Перестати приймати PrEP мене змусили двоє друзів, які сказали, що я ВІЛ-позитивна...», – скаржиться 22-річна секс-працівниця.

 

Південна Африка та Зімбабве

Під час симпозіуму Нтандо Йола, керівник із залучення спільнот Фонду з боротьби з ВІЛ Десмонда Туту, поділився деякими інсайтами щодо вживання ПрЕП серед різних соціальних груп Південної Африки, окреслюючи деякі бар'єри, а також можливі фасилітатори в напрямку сприяння впровадженню PrEP, особливо серед підлітків та молоді.

Дослідження між молодих людей Південної Африки показують, що одного універсального підходу не існує, а ключовими є інтегровані (особливо поєднані з контрацепцією) та зручні в користуванні послуги для підлітків. Освітні програми для різних спільнот і таргетовані на підлітків повідомлення повинні стати основою для впровадження програми PrEP серед молодих і вразливих груп населення.

«Я бажаю короткого часу очікування: PrEP повинен бути таким самим легким в отриманні, як і презервативи; і щоб я міг зателефонувати вам, коли захочу отримати більше інформації...»

«Я хочу, щоб PrEP був інтегрованим в інші поточні активності, або у щось, що друзі можуть робити разом...»

Йола також наводив дані, отримані з демонстраційного дослідження HPTN 082 за участі дівчаток-підлітків і молодих жінок у Південній Африці та Зімбабве. Дружні до молоді друковані ЗМІ, відеоролики, консультації з громадськістю та інші заходи із залучення могли сприяти дуже високому рівню вживання PrEP – 95%.

«Інформування, консультування, співпраця та розширення прав і можливостей дівчат-підлітків, молодих жінок, медичного персоналу та громад сприяли високому залученню та утриманню статевозрілих дівчат і молодих жінок, які підвищили рівень обізнаності та мотивації для перорального використання Truvada як PrEP», – додав він.

 

Висновок

Попри формування стигмою суттєвого бар'єру для доступу до доконтактної профілактики ВІЛ в Африці на південь від Сахари та існування унікальних викликів, також є багатообіцяючі результати, які за певних умов вказують на те, що використання PrEP може бути вищим за умов ширшого залучення спільнот і застосування спеціалізованих стратегій.

Обидва доповідачі наголосили на наданні пріоритетності індивідуальним підходам, які включають тренінги з питань чутливості для медичних працівників та підвищення обізнаності про PrEP у розрізі нормалізації та дестигматизації. Більший фокус на інтеграції PrEP з іншими послугами охорони здоров'я дасть можливість зробити це, одночасно формуючи ефективнішу модель надання послуг.