Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Люди, які отримують PrEP в клініках, тестуються на ІПСШ та ВІЛ частіше за тих, хто купує його в Інтернеті

Люди, які отримують PrEP в клініках, тестуються на ІПСШ та ВІЛ частіше за тих, хто купує його в Інтернеті

30/09/2019

Третє дослідження щорічної серії британських опитувань, проведене Public Health England у співпраці з PrEPster та iwantPrEPnow (IWPN), повідомляє, що хоча частка осіб, які коли-небудь приймали доконтактну профілактику ВІЛ (PrEP), з часу проведення попереднього опитування не зросла, більша частина опитаних зазначає про поточне використання PrEP.

Минулого року майже чверть охочих мала труднощі з отриманням PrEP у Великобританії 

 

Третє дослідження щорічної серії британських опитувань, проведене Public Health England у співпраці з PrEPster та iwantPrEPnow (IWPN), повідомляє, що хоча частка осіб, які коли-небудь приймали доконтактну профілактику ВІЛ (PrEP), з часу проведення попереднього опитування не зросла, більша частина опитаних зазначає про поточне використання PrEP.

Воно також виявляє, що люди, які отримували PrEP від ​​чотирьох медичних служб Великобританії, або напряму через клініки, або ж (у більшості випадків) через дослідження IMPACT, значно частіше проходили регулярні тестування на ВІЛ та інші інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Відповідно, було виявлено і більше випадків ІПСШ, ніж серед осіб, які забезпечили собі доступ до PrEP приватно.

Опитування показало, що 22% респондентів у якийсь момент протягом року намагалися і не змогли отримати PrEP – це аналогічна з попереднім опитуванням пропорція. Три чверті зі згаданих вище осіб не змогли потрапити у випробування IMPACT. Люди, які живуть за межами Лондона, мали більше труднощів з доступом до PrEP, ніж лондонці.

Важливість забезпечення доступу до доконтактної профілактики ВІЛ підкреслював той факт, що 82% тих, хто заявив про відсутність змоги отримати PrEP (20% всіх респондентів), повідомили, що мали секс без презервативів протягом останніх шести місяців, хоча це і не вказує на те, скільки незахищеного сексу вони мали в той час, коли шукали PrEP, але не отримували його.

 

Більше про цьогорічне опитування

У цьогорічному опитуванні взяли участь 2389 осіб протягом шести тижнів між 17 травня та 1 липня 2019 року – на 40% більше за 1711 осіб, які були учасниками минулого року. Ця збільшена кількість респондентів, швидше за все, пов’язана з тим, що тривалість дослідження цього року склала шість тижнів проти чотирьох у 2018, а також тому, що інформація про нього була поширена двома публікаціями на ресурсі для гей-знайомств Grindr, а також через бази для розсилок PrEPster та IWPN. Понад чверть респондентів отримала доступ до опитування через Grindr.

Майже всі респонденти само ідентифікувалися як чоловіки-геї (92%) або бісексуали (6%), але 2% визначили себе як транси або небінарні, а 0,5% – гетеросексуальні. Етнічна приналежність учасників опитування точно відповідала етнічній структурі населення Великобританії (86% білих проти 14% представників інших етнічних груп), проте це може недостатньо добре презентувати частку представників етнічних меншин у Великобританії, які перебувають під ризиком зараження ВІЛ.

Така ж частка респондентів, що і минулого року (78% проти 79%) повідомила про прийом ПрЕП у будь-який час протягом попереднього року (з січня 2017 року та 2016 року відповідно). Але ​​цьогоріч про поточний прийом PrEP зазначила більша частка респондентів (73% проти 62% всіх респондентів або 94% проти 79% тих, хто приймав PrEP протягом року).

Більша частина опитаних (54%) отримували PrEP в рамках англійського випробування IMPACT та ще 5% – з іншої програми PrEP, більшість з яких були серед 6% респондентів з Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії. Більшість з решти 37% повідомила, що вони отримують PrEP приватно: або в Інтернеті, або особисто купуючи в клініках, або з неофіційних джерел, таких як друзі.

Дуже небагато поточних користувачів поєднували PrEP із постійним використанням презервативів: 96% повідомляли про незахищений секс принаймні один раз за останні шість місяців, а третина зазначила про такий з десятьма та більше партнерами.

Цікаво, що майже половина людей на PrEP, які займалися сексом без презервативів, повідомили, що не знають, чи хтось із їхніх партнерів також приймав PrEP або ліки проти ВІЛ, або були впевнені, що ні. Зважаючи на те, що через високі показники тестування та лікування у Великобританії, ймовірно, дуже мало людей можуть мати незахищені сексуальні стосунки з тими, хто знає про свій ВІЛ-позитивний статус, але не лікується. Однак це вказує, що мало хто користується можливістю поговорити про вживання PrEP з партнерами.

 

Коефіцієнти тестування вищі у осіб, які отримують PrEP безкоштовно

Хоча показники тестування на ВІЛ, тестування на ІПСШ та виявлення ІПСШ серед користувачів PrEP фігурували досить значні, помітно вищими вони були серед осіб, які отримували PrEP в клініках, аніж серед тих, хто їх купує препарати приватно.

Якщо разючі 86% всіх користувачів PrEP пройшли тест на ВІЛ протягом останніх трьох місяців, а 79% за останній рік здали три чи більше тестів, то показники тестування в осіб, які купували PrEP приватно, складали 71% та 58% відповідно. Аналогічно, тоді як дві третини всіх респондентів повідомили про проходження минулого року трьох або більше тестів на ІПСШ, про це зазначило лише менше половини осіб (на 27% менше), які купували PrEP приватно.

Важливість регулярного тестування на ІПСШ визначалася тим, що більша кількість тестувань означала більшу виявлюваність цих захворювань. Минулого року у трохи більше ніж половини (51%) всіх користувачів PrEP були діагностовані ІПСШ. З них 65% мали діагноз гонорея, 61% – хламідії та 16% – сифіліс. З-поміж приватних користувачів PrEP лише 41% повідомили про діагноз. Це схоже на 42% осіб, які перестали застосовувати PrEP протягом минулого року і можуть свідчити про меншу кількість діагнозів безсимптомних ІПСШ, а не зниження захворюваності на інфекції, що передаються статевим шляхом.

З 37% респондентів, які приватно отримували доконтактну профілактику ВІЛ, 36% або 13% усіх нинішніх користувачів PrEP описували як «нерегулярних відвідувачів клініки» – це означає, що минулого року вони пройшли один або жодного тесту на ВІЛ. Лише половина осіб, які купували PrEP приватно, навіть постійні користувачі, перед початком або під час прийому PrEP перевіряли функцію нирок.

Вісімнадцять відсотків людей, які користувалися PrEP протягом року, зізналися, що зараз перестали його вживати. Найпоширеніша причина – виключення себе з групи ризику зараження або через відсутність сексу (36%), або через перебування у «закритих» стосунках (23%). Однак велика частка меншості припинила вживати ПрЕП тому, що або не могла собі цього дозволити (24%), або мала труднощі з його отриманням (22%). Опитані могли називати більше ніж одну причину.

 

Досвід PrEP

Більшість користувачів мала позитивне сприйняття вживання PrEP, а три чверті заявили, що це має лише позитивний вплив без негативної сторони, тоді як ще 12% повідомили про змішані позитивні та негативні ефекти.

Найчастіше згадуване враження, відповідно до результатів інших опитувань, – це зменшення тривоги щодо сексу: «Більша свобода під час сексу, зменшення тривоги, сильніше відчуття близькості з партнерами», – сказав один із респондентів.

Інші також повідомили, що знижена тривожність трансформується у позитивніший вибір сексуальної поведінки та посилення відчуття самоконтролю: «Мої регулярні проходження тестів супроводжує знижена тривожність. У минулому я відкладав їх на місяці, тому що хвилювався через можливий результат, попри те, що я досить обережний у своїй сексуальній поведінці», – сказав один з опитаних.

Інший зазначив: «Я насправді став обережнішим і краще усвідомлюю свою сексуальну поведінку, і це змусило мене робити усвідомленіший вибір».

Грег Оуен, співзасновник iwantPrEPnow, прокоментував: «Це опитування показує, що третина користувачів PrEP у Великобританії купують свої препарати в Інтернеті. Те, що люди беруть справи у свої руки, заспокоює, але ми несемо відповідальність за забезпечення для них необхідного моніторингу та підтримки».

 

Вілл Нутленд, співзасновник PrEPster, розповів: «Дані опитування підтверджують необхідність у повноцінно забезпеченому та загальнодоступному PrEP-сервісі в Англії. Кожен п'ятий респондент, який хотів вживати PrEP, не міг отримати до нього доступу, а п’ята частина тих, хто припинив використання PrEP, зробила це через проблеми доступності».