Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

ВООЗ схвалює застосування схеми PrEP «за запитом» серед геїв

ВООЗ схвалює застосування схеми PrEP «за запитом» серед геїв

26/07/2019

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оновила свою рекомендацію щодо доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) та включила схему ПрЕП, що прив’язана до факту сексу (коли препарати вживають до та після сексуального контакту), відому також як PrEP «за запитом» або «графік 2-1-1» – як один з варіантів профілактики ВІЛ для чоловіків, які мають секс із чоловіками (ЧСЧ). 

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оновила свою рекомендацію щодо доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) та включила схему ПрЕП, що прив’язана до факту сексу (коли препарати вживають до та після сексуального контакту), відому також як PrEP «за запитом» або «графік 2-1-1» – як один з варіантів профілактики ВІЛ для чоловіків, які мають секс із чоловіками (ЧСЧ). 

Про оновлення оголосили на Х Міжнародній конференції IAS 2019 з питань ВІЛ у Мехіко. На конференції були представлені численні доповіді щодо PrEP, включаючи виступ про те, що жоден учасник французького дослідження Prévenir, який систематично використовував PrEP на щоденній або прив’язаній до сексуальних контактів основі, не інфікувався ВІЛ. 

Принцип дії схеми PrEP «за запитом» передбачає прийом подвійної дози (двох таблеток) Truvada (тенофовіру дизопроксилу фумарату/емтрицитабіну) за 2-24 години до планованого статевого акту, а потім (якщо такий був) однієї дози за 24 години після вживання подвійної дози та останньої дози 24 години потому. Якщо секс трапляється кілька днів поспіль, слід вживати по одній таблетці щодня, прийнявши фінальну дозу за 48 годин після останнього сексуального контакту.

У 2015 році професор Жан-Мішель Моліна з Паризького університету повідомив, що PrEP «за запитом» на 86% знизив ризик ВІЛ-інфекції серед геїв та бісексуальних чоловіків у французькому дослідженні Ipergay – зрівнявшись за ефективністю зі щоденним прийомом PrEP у британському дослідженні PROUD. 

Слідом за Ipergay, група Моліни взялася за дослідження Prévenir, яке має на меті показати, що запровадження PrEP серед інших 3000 чоловіків у паризькому регіоні на 15% знизить кількість нових випадків ВІЛ серед чоловіків, які мають секс із чоловіками. Учасники дослідження могли обрати між щоденним прийомом Truvada та прив’язаною до факту сексу схемою, а також мали можливість в ході дослідження змінювати графік. 

На торішній Міжнародній конференції зі СНІДу AIDS-2018 в Амстердамі професор Моліна повідомив, що серед чоловіків, які приймали доконтактну профілактику за будь-якою зі схем, нових випадків ВІЛ-інфекції виявлено не було. Вчора він представив оновлені дані, які вказують, що PrEP зберігає ефективність при тривалому використанні. 

На початок травня 2019 року кількість учасників дослідження Prévenir налічувала 3057 чоловіків у 26 місцях, що перевищує початково встановлену цільову аудиторію. Майже всі були ЧСЧ, але 30 осіб ідентифікували себе як гетеросексуали, також серед учасників було 13 трансгендерних людей. Більшість (85%) були білими, а середній вік складав 36 років. Більша частина учасників не мали постійного сексуального партнера. За останні три місяці у них було в середньому 10 сексуальних партнерів та середньостатистично два незахищені статеві акти впродовж попереднього місяця. 14% повідомили про практику хімсексу або вживання рекреаційних наркотиків під час останньої інтимної близькості. 

Майже половина чоловіків обрала схему PrEP «за запитом», і ця частка залишалася незмінною протягом 18 місяців спостереження. Близько 15% учасників переходили від схеми до схеми, причому у рівній кількості як від щоденного прийому до періодичного, так і навпаки. 

Практично всі мужчини (97%) у групі щоденного вживання PrEP та лише 82% групі «за запитом» зазначили, що під час останнього сексуального контакту прийом ПрЕП пройшов згідно з інструкцією. Найпоширенішою причиною відмови від застосування доконтактної профілактики було відчуття низького ризику під час сексу. Приблизно 20% учасників обох груп повідомили про використання презервативів під час останнього статевого акту. 

У двох чоловіків під час спостереження була виявлена сероконверсія, обидва вони перебували в групі, яка приймала доконтактну профілактику ВІЛ, прив’язану до факту сексуальних актів. У розрізі показників рівня захворюваності на ВІЛ це 0,09 на 100 людино-років. В обох групах захворюваність була дуже низькою, з показниками 0 і 0,2 на 100 людино-років у групах щоденного та періодичного вживання PrEP відповідно. Професор Моліна підрахував, що завдяки використанню PrEP вдалося запобігти 143 новим інфікуванням ВІЛ. 

Обидва чоловіки, які сероконвертувались, припинили приймати PrEP за кілька тижнів до цього і в цей період займалися сексом без презервативів. Один 52-річний чоловік розпочав курс PrEP у квітні 2016 року та записався на участь у дослідженні Prévenir у лютому 2018 року. Інший, мужчина 47 років, починав зі щоденного вживання PrEP у червні 2016 року, але на етапі долучення до Prévenir у червні 2017 року змінив схему на «за запитом». У жодного з них не було виявлено резистентності до діючих речовин Truvada. Кількість статевих актів та сексуальних партнерів була більшою у прихильників щоденної схеми застосування PrEP проти користувачів «за запитом». В обох групах після старту курсу PrEP частота сексуальних контактів зросла на 43%, але потім вирівнялася. І навпаки, кількість сексуальних партнерів після початку програми PrEP зменшилася на 20%. 

Також Жан-Мішель Моліна повідомив про поширення бактеріальних інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ): від початку і до 18 місяця дослідження виявили ріст на 38%. Загальний показник рівня захворюваності склав 86 на 100 людино-років. ІПСШ були поширенішими у групі щоденного прийому PrEP – як на початку дослідження, так і станом на 18 місяць. Він також повідомив, що впродовж періоду спостереження дев'ять чоловіків на щоденному дозуванні PrEP та 11 на PrEP «за запитом» підхопили вірус гепатиту С. Науковець зауважив, що рівень захворюваності на вірусний гепатит з показником 1,04 на 100 людино-років (показник включав по одному випадку гепатиту A, B і E) був досить високим, тому дослідники намагалися розв’язати це питання. 

Як щоденна програма, так і PrEP «за запитом» переносилися добре. Випадки побічної дії були рідкими та подібними в обох групах. Лише троє людей перестали приймати Truvada у зв’язку зі шлунково-кишковими побічними ефектами.

Доктор Моліна входив до групи, яка розробила технічний інструктаж ВООЗ щодо схеми PrEP, прив’язаної до сексуальних контактів. 

У 2015 році ВООЗ повідомляла, що вживання PrEP орально «слід пропонувати як додатковий спосіб профілактики у рамках комбінованого методу запобігання зараження для людей, які мають значний ризик інфікування ВІЛ», проте схеми «за запитом» не схвалювала. 

За оновленими даними, схема PrEP «за запитом» може бути дієвим варіантом профілактики ВІЛ для чоловіків, які займаються сексом із чоловіками. Ця схема підходить мужчинам, які вважають періодичне вживання PrEP ефективнішим і зручнішим, тим, хто займається сексом рідше та може планувати секс хоча б за дві години наперед. 

У той самий час, PrEP «2-1-1» не рекомендують транс- і цисгендерним жінкам, трансгендерним чоловікам, які мають вагінальний секс, або чоловікам, які займаються сексом з жінками. Для швидкого досягнення необхідної концентрації ПрЕП у жіночих статевих шляхах цисгендерним жінкам можуть знадобитися більші дози медикаментів або сумісні з інгібіторами інтеграли препарати. Також потрібні додаткові дослідження цього питання. 

Крім того, такий протокол вживання доконтактної профілактики ВІЛ не підходить людям з хронічним гепатитом В. Тенофовір ефективний як проти вірусу гепатиту В, так і проти ВІЛ, але люди з гепатитом В повинні приймати тенофовір або інший противірусний препарат постійно. 

У рекомендаціях ВООЗ викладені також переваги використання PrEP за потреби, серед яких зручність для геїв, які перебувають під високим ризиком інфікування ВІЛ впродовж короткого періоду (наприклад, відпустки) або займаються сексом нечасто; менше медикаментозне навантаження і нижча вартість. Але і це несе потенційні ризики. У документі йдеться про те, що слід дотримуватися обережності при документуванні застосування схеми ПрЕП «за запитом» у місцях, де одностатева сексуальна активність криміналізована.