Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Експрес-тестування сечі може забезпечити точність у відстеженні прихильності до PrEP

Експрес-тестування сечі може забезпечити точність у відстеженні прихильності до PrEP

18/06/2019

Згідно з даними дослідження, представленими на нещодавній Конференції з ретровірусів та опортуністичних інфекцій (CROI 2019) у Сіетлі, експрес-тестування сечі у пунктах догляду може точно визначити прихильність пацієнтів до доконтактної профілактики ВІЛ на основі тенофовіру (PrEP).

Згідно з даними дослідження, представленими на нещодавній Конференції з ретровірусів та опортуністичних інфекцій (CROI 2019) у Сіетлі, експрес-тестування сечі у пунктах догляду може точно визначити прихильність пацієнтів до доконтактної профілактики ВІЛ на основі тенофовіру (PrEP). Тест, який виявляє антитіла до тенофовіру, був випробуваний у Таїланді під час дослідження за участі 30 осіб з різним рівнем прихильності до PrEP з тенофовіром/емтрицитабіном в якості діючих речовин. Також було визначено мінімальну граничну величину, яка показує, чи приймав пацієнт PrEP протягом останніх 24 годин. Точність тесту сечі порівнювали з результатами золотих стандартів досліджень. Таким чином був розроблений комерційний тест для швидкого тестування на місці. Тест-смужки показують результат протягом п'яти хвилин і коштують менш як $2. Дослідники вважають, що це може допомогти мотивувати людей до прийому їхньої терапії та сприяти виявленню тих, хто потребує підтримки у формуванні прихильності.

Разом з тим, деякі делегати висловили стурбованість з приводу користі кінцевих результатів для клінічної практики, оскільки вони можуть бути скомпрометовані «ефектом білого халата»: коли «неприхильні» особи прийматимуть дозу медикаментів незадовго до тестування, знаючи, що їхню прихильність перевірятимуть.

За умов високої прихильності, PrEP може знизити ризик інфікування ВІЛ більш ніж на 90%. Однак, дані клінічних досліджень свідчать про те, що багато людей неадекватно оцінюють або інформують про свою прихильність до PrEP. До прикладу, в дослідженні VOICE 91% учасників заявили про свою прихильність, але аналіз рівня тенофовіру в плазмі показав, що тільки 26% осіб мали оптимальний рівень препарату в організмі.

Саме тому для оцінювання прихильності до PrEP в повскденному догляді необхідні тести. Доступні зараз аналізи дорогі та часозатратні, тому команда дослідників прагнула розробити експрес-тест сечі.

Їм вдалося успішно виявити тенофовір-специфічні антитіла в тестах на тваринах. Потім це було підтверджено в експериментальному дослідженні доведення концепції. Після цього науковці розробили дослідження TARGET, щоб визначити рівень, який вказував би на вживання PrEP впродовж попередніх 24 годин, а також для порівняння точності результатів аналізу сечі з актуальними результатами золотих стандартів дослідження.

Досліди провели в Таїланді за участі 30 осіб. Людей поділили на три групи, учасники яких приймали PrEP на основі тенофовіру/емтрицитабіну відповідно до різних рівнів прихильності: високий (щоденне вживання PrEP); середній (чотири дози на тиждень); низький (дві дози на тиждень).

Всього учасники здали 637 зразків сечі впродовж шести тижнів як після вживання медикаментів, так на етапі виведення лікарських засобів.

Порогове значення в 1 500 нг/мл точно виявляло 98% осіб, які приймали дозу PrEP протягом попередніх 24 годин. Тест мав високі чутливість (94%) і специфічність (99%), його точність можна порівняти з аналізами антитіл (р <0,0001).

Середні рівні становили 12 000 нг/мл за день після прийому; 5 000 нг/мл за два дні після вживання; 1 500 нг/мл за три дні після використання PrEP; і поза нижньою межею кількісного виявлення за чотири дні після прийому.

Однак, дослідники визнали вразливість тесту до «ефекту білого халата», коли особи підвищують прихильність, знаючи про необхідність проходження аналізу сечі в клініці – один з учасників дослідження зізнався у такій поведінці. Декілька делегатів також підкреслили цей потенційно важливий чинник.

Під час обговорення дослідники відзначили, що в експерименті брали участь як чоловіки, так і жінки, а аналіз сечі добре працював, незалежно від статі. Проте також необхідні подальші дослідження, щоб конкретно визначити, наскільки правильно тести працюють у випадку з трансгендерними жінками, які приймають фемінізуючі гормони.

Наявний тест сечі дає просту відповідь «Так/Ні» на питанні прихильності. Дорожчий тест, здатний визначати рівень прихильності (високий/середній / низький), зараз на стадії розробки.