Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Досвід Нової Зеландії в подоланні епідемії ВІЛ за допомогою PrEP

Досвід Нової Зеландії в подоланні епідемії ВІЛ за допомогою PrEP

14/06/2019

Минулого року Нова Зеландія стала однією з перших країн у світі, яка публічно профінансувала розробку медпрепарату для профілактики ВІЛ, який називають доконтактною профілактикою або PrEP. Ми відчайдушно потребували цього рішення – його прийняли після найгіршого року епідемії ВІЛ, коли було виявлено 244 нові випадки.

Мета фактично ліквідувати передачу ВІЛ у Новій Зеландії до 2025 року раптом виглядає досяжною. Доктор Пітер Сакстон пояснює, чому.

 

Минулого року Нова Зеландія стала однією з перших країн у світі, яка публічно профінансувала розробку медпрепарату для профілактики ВІЛ, який називають доконтактною профілактикою або PrEP. Ми відчайдушно потребували цього рішення – його прийняли після найгіршого року епідемії ВІЛ, коли було виявлено 244 нові випадки.

PrEP практично виключає ризик зараження ВІЛ статевим шляхом, якщо його приймати регулярно і правильно. Найефективніше він діє при щоденному вживанні.

Можливо, спрацювало і те, що на додаток до нових кампаній, які закликають до використання презервативів, регулярнішого тестування на ВІЛ та пропонують раннє лікування для людей з ВІЛ; доступ до ПрЕП виглядає як можливість перейти за переломний момент епідемії в бік спаду.

Опубліковані сьогодні дані показують, що з 2016 року кількість нових випадків ВІЛ знизилися на чверть (з 244 до 178) і майже на 40% серед інфікованих у Новій Зеландії геїв та бісексуалів (з 98 до 60). Несподівано досяжною виглядає ціль практично повністю ліквідувати передачу ВІЛ до 2025 року, проте відносно повільне розповсюдження PrEP вказує на перепони на цьому шляху.

Інформаційні повідомлення повторно активізованих кампаній з «вбивчої для ВІЛ» профілактики в таких регіонах як центральний Окленд були на кожному кроці: на білбордах, автобусах, громадських заходах, у соцмережах; агресивні та ризиковані, але релевантні та обґрунтовані. Меседжі щодо безпечного сексу можуть випробовувати рамки суспільної моралі, але для попередження ВІЛ вони мають важливий соціальний та економічний ефект: вони кидають виклик ірраціональній стигмі стосовно ВІЛ і економлять державній установі з питань фінансування медикаментів Pharmac 800 тисяч доларів за довічний курс лікування однієї інфікованої молодої та сексуально активної особи.

 

Як Нова Зеландія може забезпечити належну медичну допомогу, якщо цільова аудиторія невидима?

 

Комбінований підхід «PrEP – презерватив – антиретровірусна терапія» є типовим у сфері громадського здоров'я. PrEP орієнтований на невелику кількість людей у найбільшій групі ризику: захищаючи найвразливіших людей, ви захищаєте решту суспільства. З іншого боку, презервативи – практичний, перевірений, універсальний запобіжний засіб: кожен може їх використовувати; їх можна побачити; і ви уникаєте незручних розмов про те, хто з ким що робив – інформації, яку в світі постінтернет-знайомств все більше приховують. Тим часом, ліки проти ВІЛ добре підтримують людей у боротьбі з хворобою, а також можуть зробити інфікованих незаразними для своїх сексуальних партнерів.

Цей прагматичний «комбінований підхід» профілактики виключає можливості розповсюдження ВІЛ через спільноти, не залишаючи для вірусу шляхів поширення.

І все ж, якщо ми повною мірою усвідомимо потенціал доконтактної профілактики в боротьбі з ВІЛ, ми повинні бути певні, що кожен, хто має покази до застосування PrEP, його отримує. Це потребуватиме невеличкої революції в сфері сексуального здоров'я.

Результати опублікованого цього року дослідження стверджують, що близько 5800 осіб мають покази до вживання доконтактної профілактики, але дані Pharmac свідчать, що кількість осіб на PrEP становить лише третину цього показника. Чому?

Про PrEP повинні знати більше людей з ризикованою сексуальною поведінкою, а пов’язаній з його вживанням стигматизації треба протистояти. Проте руйнування бар'єрів для доступу до PrEP також є критичним: заклади сексуального здоров'я повинні бути забезпечені належними ресурсами, нам потрібні інновації, треба, щоб лікарі отримували більше інформації про доконтактну профілактику ВІЛ і пропонували її своїм пацієнтам.

Це, своєю чергою, піднімає фундаментальне для сексуальних меншин питання сфери охорони здоров'я: скільки лікарів знають, хто з їхніх пацієнтів геї? Дослідження нашої групи від 2015 року вказують, що знає лише половина. Як Нова Зеландія може забезпечити відповідну медичну допомогу, коли цільова група невидима?

І якщо на те пішло, то якби вакцина від ВІЛ (або гонореї) була доступна завтра, то скільки б часу потрібно було для забезпечення нею всіх?

Однією з можливих відповідей є те, що сприйняття PrEP було відмінним і швидким серед ранніх послідовників, які вже пов’язані зі спільнотою та системою охорони здоров'я, але тепер почнеться важка робота. Важливе значення має рівність: чи відчули представники всіх вікових та етнічних груп переваги PrEP однаковою мірою? Чи вимагає отримання доконтактної профілактики для запобігання ВІЛ взаємодії людей з системою охорони здоров'я, яка може бути расистською, гомофобною і недоступною для тих, хто її потребує?

Ми спостерігаємо за групою зі 150 ранніх послідовників PrEP, половина з яких – неєвропейці. Сам факт існування цього дослідження вже доводить, що особи, які приймають PrEP, мають високу мотивацію уникати ВІЛ, вони хочуть вберегти себе та своїх партнерів. Вони часто альтруїстично говорили про те, що роблять свій внесок у ширший рух профілактики ВІЛ. Деякі також зазначали те, якою значною мірою PrEP знижує пов’язану з інтимною близькістю тривогу, з якою стикаються представники гей та бі-ком’юніті, де ВІЛ є поширенішим явищем.

Як ми вже стверджували, оперативне впровадження PrEP серед учасників груп з найбільшим ризиком зараження, швидше допоможе припинити передачу ВІЛ у Новій Зеландії. Ми також потребуємо високоякісних даних для підсилення впливу на прийняття рішень, оскільки кожен наступний крок в напрямку зниження передачі ВІЛ буде робити все складніше. Важливо зазначити, що припинене у 2014 році державне фінансування досліджень безпечного сексу слід негайно відновити, щоб ми впевнено могли консультувати медичні профілактичні установи щодо змін у підходах і практиках. Кожен долар, інвестований у підтримку профілактики ВІЛ, приносить великі дивіденди, оскільки Pharmac у 2017 році витратив на лікування ВІЛ 35,6 млн доларів.

Нова Зеландія була світовим лідером з профілактики ВІЛ-інфекції у 1980-х роках, і теперішнє покоління може знову повернути цей статус. Це потребуватиме такого самого колективного духу, який зараз зосереджений на досягненні сміливої та реалістичної мети – фактично знищити ВІЛ.