Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Шість інноваційних моделей для PrEP-сервісів

Шість інноваційних моделей для PrEP-сервісів

20/03/2019

Щоб доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP) мала вагомі наслідки для громадського здоров'я, необхідно полегшити доступ до PrEP: щоб більше людей, які могли б здобути від нього користь, отримали медикаменти. Послуги потребують адаптації та інновацій. Серія останніх статей, більшість з яких опублікована в спеціальному номері журналу «Сексуальне здоров'я», окреслює низку перспективних підходів.

Щоб доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP) мала вагомі наслідки для громадського здоров'я, необхідно полегшити доступ до PrEP: щоб більше людей, які могли б здобути від нього користь, отримали медикаменти. Послуги потребують адаптації та інновацій. Серія останніх статей, більшість з яких опублікована в спеціальному номері журналу «Сексуальне здоров'я», окреслює низку перспективних підходів.

Послуги медсестер

Забезпечення доступу до PrEP може стати викликом для закладів сексуального здоров'я через великий приплив нових пацієнтів, яким необхідно їх щоквартально відвідувати. Можливо, ці послуги потрібно переформатувати, щоб створити додатковий час для прийому відвідувачів.

«Перерозподіл завдань» передбачає делегування завдань спеціалістів сфери охорони здоров'я, яких немає у достатній кількості, – наприклад, лікарів – іншим співробітникам, таким як медсестри. Свого часу це посприяло розширенню доступу до лікування ВІЛ в африканських країнах, а лікар Хезер-Марі Шмідт з Міністерства охорони здоров'я Нового Південного Уельсу заявила, що вона відіграла вирішальну роль у масштабному розширенні програми PrEP. Модель, очолена медсестрою, збільшила здатність клінік швидко поширювати PrEP, не звертаючись за додатковими ресурсами.

В рамках дослідження EPIC-NSW, зареєстровані медичні сестри можуть проводити моніторинг, вчити, проводити клінічне оцінювання, замовляти тести та керувати результатами. Для створення прийнятної та юридично обґрунтованої процедури, яка дозволила б медсестрам надавати медикаментозні препарати доконтактної профілактики ВІЛ, необхідне екстенсивне планування та консультації зі зацікавленими сторонами. На медсестер лягає відповідальність старшого лікаря з надання препаратів PrEP у своїй клініці, в межах чітко встановлених параметрів, а записи кожного пацієнта регулярно переглядає лікар. Пацієнтів з проблемами нирок, підозрою на сероконверсію ВІЛ, аномальними результатами тесту або побічними ефектами, скеровують до лікаря.

Зареєстровані медичні сестри мають право ініціювати прийом PrEP, хоча більшість клінік прийняла рішення, що це буде виконувати лікар, а медсестри – проводити наступні зустрічі. Вони можуть проходити на тестових майданчиках спільнот, що може бути зручнішим для особи, яка приймає PrEP.

Поширення PrEP через аптеки

Наявні PrEP-сервіси часто віддалені від багатьох людей. У США люди, які живуть за межами міст і в південних штатах, навряд чи зможуть отримати доступ до PrEP локально. В той самий час, більшість людей живе поруч із аптекою, а фармацевти вже проводять скрінінг цілого ряду проблем зі здоров'ям, а також допомагають у випадках хронічних хвороб, таких як серцево-судинні захворювання.

У Сіетлі аптека Kelley-Ross створила службу PrEP. Вона уклала угоду про спільну медикаментозну терапію з лікарем-спеціалістом з ВІЛ, який дозволяє навченим фармацевтам виконувати певні функції, включаючи ініціювання та моніторинг PrEP згідно з рекомендаціями державної служби охорони здоров’я. Як і у випадку служби медсестер у Новому Південному Уельсі, складні випадки передають лікареві.

Послуга називається One-Step PrEP, і маркетинг підкреслює, що всі кроки для ініціації PrEP (включно з тестуванням, збором результатів і отриманням ліків) роблять в аптеці, як правило, за один візит. Крім того, у фармацевтів є досвід надання допомоги людям, у дотриманні вимог медичних страховок, дозволів та заявок на платіжні картки.

Успіху цієї служби сприяє ситуація з політикою Вашингтона у цій сфері. Він розширив програму Medicaid, також існує програма допомоги з PrEP. Крім того, законодавство надає фармацевтам широкий обсяг практики і вимагає від комерційних страховиків визнавати фармацевтів як постачальників медичних послуг.

Цифрові послуги охорони здоров'я

Цифрові медичні послуги (також відомі як послуги телемедицини) використовують комунікаційні технології для обміну даними між особою вдома та клінічною командою, що дозволяє надавати медичну допомогу на відстані. У Сан-Франциско програма PrEPTECH була впроваджена серед молодих геїв і «кольорових» бісексуалів. Вони могли отримати доступ до веб-сайту, оптимізованого для мобільних пристроїв, щоб ознайомитися з інформацією про послугу та пройти перевірку на PrEP. Відібрані учасники поштою отримали набір для самостійного тестування на інфекції, які передаються статевим шляхом, і були скеровані до місцевої лабораторії для аналізу на ВІЛ та стан нирок. Прийоми у лікаря в телефонному режимі використовували як для ініціації PrEP, так і для регулярного спостереження, а медикаменти надсилали поштою. Користувачі мали змогу отримувати нагадування про необхідність прийняти ліки на мобільний телефон та для відстеження прихильності до медикаментів та призначень.

Програма має певну схожість з PrEP@Home, про яку ми вже розповідали кілька місяців тому. PrEP@Home має перевагу у використанні набору для самостійного забору аналізів для всіх необхідних тестів (тим самим не потребуючи лабораторних візитів). Однак, користувачі повинні були з’являтися на особистий прийом один раз на рік, тоді як всі інші призначення PrEPTECH робили телефоном.

У невеликому експериментальному дослідженні більшість користувачів PrEPTECH сказала, що це зручніше, швидше і простіше для користування, ніж інші способи доступу до PrEP.

Цифрове наставництво для місцевих провайдерів PrEP

Спеціалісти сфери охорони здоров’я, які зараз мають обмежений досвід роботи з PrEP, можуть потребувати навчання та наставництва для підтримання їх у впровадженні PrEP. Якщо цю підтримку можна надавати, не обмежуючись географією, може бути створена ширша мережа постачальників PrEP.

Проект ECHO підтримує мережі обміну знаннями в медицині, використовуючи відеоконференції для впровадження віртуальних клінік з громадськими медичними працівниками. У США одна така мережа виховує та менторить спільноти ВІЛ-професіоналів у штатах Вашингтон, Орегон, Монтана, Айдахо, Юта та Аляска.

У 2015 році проект додав до звичного переліку тем контент про PrEP – щоквартальні розмови з експертами плюс щомісячні обговорення випадків на основі ситуацій, що виникли в практиці самих учасників мережі. Більшість кейсів зосереджувалася на виявленні підходящих для одержання PrEP осіб, розмірковуванні про серодискордантні пари (включаючи початок стосунків) і перехід від постконтактної профілактики (PEP) до PrEP.

Учасники повідомили, що таке навчання допомогло їм удосконалити свої знання та набути впевненості у призначенні ПрЕР, допомогло їм краще вести окремих пацієнтів. Доктор Брайан Вуд з Університету Вашингтона каже, що програма послужила каталізатором їхнього становлення як ПрЕП-чемпіонів і стала ресурсом для інших медичних працівників у своїх громадах.

Ключові сервіси, керовані населенням

У Таїланді близько 85% з нарахованих 6600 користувачів ПрЕП отримують медикаменти від служби, якою керують медичні працівники-члени ключових груп, постраждалих від ВІЛ.

Однією з них є програма Princess PrEP, що працює з такими організаціями, як Adam’s Love, Rainbow Sky Association і Swing, які мають міцні зв'язки зі спільнотами чоловіків, які мають секс з чоловіками і трансгендерними жінками. PrEP було додано до наявних послуг, які пропонують грошові стимули для колег, які залучають людей для тестування на ВІЛ до медичних працівників спільнот. Якщо результат тесту позитивний, відвідувачу пропонують лікування ВІЛ. Якщо результат негативний, тоді ініціюють прийом профілактики, включаючи презервативи, лубриканти, ПЕП та ПрЕП.

Рішення про доцільність використання PrEP разом приймають особа, яка пройшла тест, та медпрацівник, який проводив тестування. Приблизно кожен десятий відвідувач вирішує приймати PrEP, а лікарські препарати видає йому працівник спільноти того ж дня. Одним із завдань є утримання використання і виховування прихильності, рівень яких після року застосування падає приблизно до 50%, а тенденцією до отримання ще нижчих результатів серед молодих і менш освічених осіб.

Залучення у ключових очолюваних самими людьми PrEP-сервісах, було набагато кращим, ніж у державних лікарнях Таїланду (менше 5% користувачів PrEP у країні). Лікар Нітая Пханупхак тайського «Червоного Хреста» каже, що це свідчить: для полегшення впровадження «PrEP необхідно терміново «демедицинувати». Але Всесвітня організація охорони здоров'я цієї моделі наразі не рекомендує. «Для розширення та підтримання ключових програм з доконтактної профілактики, керованої учасниками спільноти, необхідна рішуча підтримка міжнародних та національних організацій», – каже вона.

Комплексні послуги для трансгендерних жінок

Багато трансгендерних жінок не почуваються комфортно, користуючись поширеними типовими медичними послугами. У Детройті 54% опитаних зазначили, що у медичних закладах вони відчували зневагу до себе, 59% відклали отримання послуг, оскільки клініки не були транс-інклюзивними, а 81% вважали за краще відвідувати клініку, що спеціалізується на догляді за трансгендерами.

Міський Ruth Ellis Health and Wellness Center зумів залучити жінок-трансгендерів на ПрЕП, запропонувавши його разом зі замісною гормональною терапією. Зразки крові для лабораторних тестів, необхідних як для PrEP, так і для гормональної терапії, забирають одночасно. Подібним чином інтегрована підтримка прихильності до обох курсів. Рецепти можна отримувати за вказаною адресою, уникаючи необхідності відвідувати аптеку, де особа може зіткнутися з дискримінацією.

Ruth Ellis Health and Wellness Center довіряють як безпечному простору в трансгендерній спільноті Детройта. Він надає підтримку та широкий спектр фізичних, поведінкових і психосоціальних послуг охорони здоров'я; надає підтримку секс-працівникам; також працює як соціальний центр, який забезпечує доступ до продуктів, душових кабін і комп'ютерів; надає послуги з управління справами та має досвід у роботи з вимогами медичного страхування.

Такі спеціалізовані та комплексні послуги можуть знадобитися для залучення маргіналізованих трансгендерних жінок.