Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Якісні дані PROUD: вплив PrEP на сексуальну поведінку

Якісні дані PROUD: вплив PrEP на сексуальну поведінку

31/12/2018

Згідно недавньої статті в AIDS and Behavior, якісні дані дослідження PROUD показали, що доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP) є важливим додатковим до існуючих стратегій засобом профілактики для чоловіків у Англії, що мають часті сексуальні контакти без презервативів.

Тоді як приблизно половина учасників вказали, що після початку вживання PrEP вони внесли зміни до інших стратегій зменшення ризику, інша половина не змінила своєї поведінки. В контексті сексуалізованого вживання наркотиків, онлайн-секс-додатків і зміни соціальних норм щодо сексу, автори стверджують, що PrEP пропонує важливий додатковий профілактичний варіант, який можна пристосовувати до мінливих потреб чоловіків, які мають секс з чоловіками (ЧСЧ).

Результати випробувань PROUD, опубліковані в The Lancet в 2015 році, показали, що PrEP знизив інфікування ВІЛ на 86%, причому серед учасників, які приймали PrEP в можливий час інфікування, не було виявлено жодних інших захворювань. Деталі та висновки дослідження PROUD можна переглянути тут.

У аналізі основного випробування (хоча про рецептивний секс без презервативів повідомила більша частка тих, хто був виділений у групу швидшого дослідження, ніж виділені у групу тривалішого дослідження) не було статистично значущого збільшення ІПСШ серед тих, хто приймав ПрЕП, у порівнянні з тими, хто його не приймав. Висновком цих досліджень було те, що PrEP є високоефективним інструментом запобігання нових ВІЛ-інфекцій і не обов'язково сприяє збільшенню інших ІПСШ.

Для якісного компонента PROUD, цільова вибірка визначила підгрупу з 41 учасника дослідження для глибинних інтерв'ю з лютого 2014 року до січня 2016 року. Учасники були відібрані на основі розподілу на групи (негайна або відтермінована), зміни в самозвітованій ризикованій поведінці (імовірність високого ризику або низький/середній ризик) та самозвітоване дотримання для групи швидшого дослідження (високий або низький ризик). До сфер дослідження входили ризикована сексуальна поведінка, а також прийняття, досвіди та використання PrEP.

На момент проведення інтерв'ю 33 особи вживали або мали досвід вживання PrEP: або як учасники клінічних випробувань, або з інших джерел. Середній час вживання PrEP становив 14,3 місяця, з високою прихильністю. Учасники в основному прибули з лондонських клінік, деякі з Шеффілда, Манчестера і Брайтона. Середній вік становив 37,4 роки, більшість – білі та з вищою освітою. Майже половина чоловіків повідомила, що протягом попереднього року інфікувалися ІПСШ, середня кількість анальних сексуальних партнерів – 10. Більшість (90%) мали рецептивний анальний секс без презерватива впродовж останніх 90 днів.

Коливання моделі сексуальної поведінки

Багато учасників описували коливальні моделі прийняття сексуальних ризиків. На це вплинули різні особисті фактори (такі як вік, період життя, статус відносин, ставлення до хімсексу, депресія тощо), причому PrEP не обов'язково грав головну роль. У деяких випадках спостерігали несподіване зниження прийняття сексуальних ризиків після початку курсу PrEP:

«Спочатку, мабуть, я перестав займатися сексом, не можу цього пояснити. Вперше я почав приймати PrEP за кілька місяців, перш ніж я дійсно мав секс із проникненням… Це може бути випадковість… Я думаю, частково це було спричинено моїм певним надусвідомленням своєї поведінки і того, чи буде вона змінюватися» (група швидшого дослідження, висока прихильність, високий ризик, Лондон, вік 40-44 роки).

Деякі учасники повідомили про збільшення прийняття ризиків після початку вживання PrEP, але вони з часом розвіювалися:

«Все це загострюється, а потім раптово заспокоюється, у мене були такі відносини, і воно дійсно потім не верталося». (група тривалого дослідження, високий ризик, Лондон, вік 20-24 роки).

Як сказано у вищезгаданій цитаті, статус стосунків відігравав важливу роль, коли мова йшла про коливання моделі сексуальної поведінки та ризиків. Для більшості учасників PrEP був тимчасовою стратегію зменшення небезпеки в періоди вищого рівня ризикованої поведінки. Проте для деяких, це дало звільненням від необхідності використання презервативів і сприймалося як сексуальна свобода:

«Я був у жахливій ситуації: я просто відчував, ніби тримаю кришку на киплячій посудині з водою і не міг більше її втримати (намагаючись уникнути сексу без презервативів)» (група тривалого дослідження, знижений ризик, Лондон, вік 25-29 років).

Зміни в сексуальній поведінці після використання PrEP

Приблизно половина учасників, які використовували PrEP, вказали на зміну сексуальної поведінки з самого початку. Деякі з них раніше мали труднощі з використанням презервативів, і тому PrEP був бажаним доповненням:

«Звісно, я хотів займатися незахищеним сексом і, очевидно, через ризики я мав певне упередження до такого сексу, щоправда, не на всі 100%. Але з вживанням медикаментів рівень тривожності знизився» (група швидкого дослідження, високе дотримання, підвищений ризик, Лондон, вік 50-54 років).

У більшості випадків PrEP було додано до вже існуючого набору сексуальних правил, які мали чоловіки, наприклад, щодо серосортування або стратегічного позиціонування для уникнення інфекції. Деякі чоловіки почали займатися сексом з більшим комфортом або без презервативів з ВІЛ-позитивними партнерами або у пасивній ролі. Серед деяких учасників також спостерігали дискомфорт щодо зменшення використання презервативів, в основному через соціальні норми щодо використання бар’єрного захисту серед геїв.

«Немає сумніву, що я також мав більше незахищеного сексу, ніж раніше… Але це не означає, що у мене тільки незахищений секс, це означає, що у мене його більше» (група тривалого дослідження, високий ризик, за межами Лондона, вік 45-49 років).

«Це, безумовно, змусило мене ризикувати з більшою ймовірністю, безумовно, я мушу це визнати, оскільки зараз я не схильний турбуватися про статус партнера...» (перед початком курсу PrEP, серосортований до негативних партнерів, ніколи не використовував презервативів), (група тривалого дослідження, знижений ризик, за межами Лондона, вік 35-39 років).

Послідовна статева поведінка до і після PrEP

Інша половина респондентів повідомила, що використання PrEP не змінило їхньої сексуальної поведінки. Таким чином, PrEP розглядали як додатковий захист до існуючих стратегій зменшення ризику.

«Я приймаю ліки, і я очевидно, я займаюся сексом так, як я робив би це, не приймаючи таблеток» (група швидкого дослідження, високе дотримання, низький ризик, Лондон, вік 20-24 роки).

Як зазначають автори, багато інтерв'ю були проведені перед виходом результатів випробування PROUD, і, таким чином, учасники не могли знати, наскільки ефективним був PrEP на той час.

Також були чоловіки, які повідомили, що вони вже практикували секс із високим ризиком без презервативів, перш ніж почати вживання PrEP, і що це залишилося незмінним.

«Перед PrEP я мав величезну кількість сексу без презервативів… Я не збираюся переставати займатися незахищеним сексом і завжди використовувати презервативи» (група швидкого дослідження, високе дотримання, зниження ризику, Лондон, вік 45-49 років).

Висновок

Це якісне дослідження вказує, що для ЧСЧ з високим ризиком інфікування ВІЛ PrEP є важливим доповненням до існуючих стратегій зменшення ризику. У той час як половина чоловіків змінила свою ризикову сексуальну поведінку, інша половина – ні, незалежно від використання PrEP. Проте всі учасники визнали, що їхні наявні стратегії зменшення ризику були недостатньо повними, і тому вони хотіли отримати доступ до PrEP.

Дослідження показує, що вплив PrEP на сексуальну поведінку різноманітний, і що використання доконтактної профілактики ВІЛ може бути пристосовано до конкретних потреб різноманітних категорій ЧСЧ. Автори наголошують, що PrEP не слід позиціонувати як опозицію до існуючих превентивних методів, а вважати його потужним додатковим інструментом, який має суттєвий вплив на скорочення нових інфекцій.

Посилання

Gafos, M. та ін. Контекст поведінки сексуального ризику серед чоловіків, які мають секс із чоловіками та шукають PrEP, та вплив PrEP на сексуальну поведінку. AIDS Behav (2018). (Повний текст вільно доступний тут)