Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

Перестаньте звинувачувати PrEP у підвищенні ІПСШ – насправді картина складніша

Перестаньте звинувачувати PrEP у підвищенні ІПСШ – насправді картина складніша

31/12/2018

Об'єднане Королівство нещодавно відзначило два значні досягнення у боротьбі з ВІЛ. Зараз це сьома країна, яка досягла мети ООН «90-90-90»: 90% людей, які живуть з ВІЛ, знають свій статус, з яких 90% перебувають на антиретровірусному лікуванні, а 90% не можуть передавати вірусу іншим.

Також Лондон став першим містом у світі, яке досягло показника «95-95-95». Це чудові успіхи, які є свідченням невтомної, колективної роботи лікарів, активістів, політиків і організацій громадянського суспільства.

Обговорюючи прогрес, досягнутий у зменшенні кількості нових випадків ВІЛ-інфекції серед чоловіків, які мають секс з чоловіками (ЧСЧ) (зокрема, майже на третину зменшення між 2015-2017 рр.) виділяють дві ймовірні причини: поширення тестування на ВІЛ, швидкий прогрес у лікуванні та доконтактна профілактика (PrEP).

PrEP, який іноді тихо обговорюють як потенційний засіб припинення передачі ВІЛ-інфекції, – це таблетки, які приймають раз на день або напередодні сексу з підвищеним ризиком, що помітно знижує загрозу зараження ВІЛ.

Цей нещодавній успіх також спонукає нас підбити підсумки та подумати про наші невдачі, можливо несподівані втрати у прогресі та нові перешкоди на горизонті.

Зниження передачі ВІЛ-інфекції не збіглося зі зменшенням виникнення інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Натомість кількість випадків зростала з року в рік. Причинні фактори, що підсилюють це зростання, складні та зумовлені соціальними та політичними змінами.

Шкідливі розповіді

Нещодавня стаття в The Conversation спробувала спростити це явище і, своєю чергою, звинувачувала у відновленні поширення сифілісу користувачів PrEP, особливо тих, хто практикують хімсекс (використання незаконних наркотиків для підвищення сексуального задоволення, часто у вигляді груп).

Логіка полягає в тому, що PrEP знижує ризик ВІЛ-інфекції, а тому заохочує секс без презерватива, що дозволяє поширювати ІПСШ. Хоча ми і не заперечуємо, що ріст використання PrEP може призвести до зменшення використання презервативів, а також, що переважну більшість випадків сифілісу діагностують у спільноті ЧСЧ, таке бачення вводить в оману і завдає шкоди.

Картина ІПСШ у Великобританії є безсумнівно складною – криза поширилася далеко за межі хімсексу, ПрЕП або спільноти ЧСЧ. Економія призвела до зменшення фінансування послуг, а бюджети місцевих органів влади щодо сексуального здоров'я скорочуються на 40%.

У Лондоні, де виявлено більшість нових випадків сифілісу, за останні 18 місяців було закрито шість основних клінік, а це означає, що запис на прийом може бути дуже складним. Також, оскільки ВІЛ перейшов у хронічний, керований стан, соціальне сприйняття сексуального ризику зрозумілим чином розвинулося. Падіння використання презервативів поширилося за межі ЧСЧ. Майже половина всіх чоловіків віком від 16 до 25 років не використовує презервативів з новими сексуальними партнерами. І кожен десятий не використовував презерватив узагалі ніколи. Результати не дивують: зростання кількості випадків хламідіозу, гонореї та сифілісу.

Хоча в Шотландії, Уельсі та Північній Ірландії PrEP доступний більш широко, в Англії його надають в обмеженій кількості через клінічні випробування. PrEP також доступний в Інтернеті, і завдяки зусиллям активістів перед носом неохочих служб охорони здоров'я, вживання в Англії стало досить істотним.

Відмова Національної служби охорони здоров’я Англії фінансувати належне впровадження доконтактної профілактики ВІЛ для всіх – це величезна втрачена можливість. Візит до клініки за рецептом PrEP включав би рекомендоване щоквартальне тестування на ІПСШ, допомагаючи своєчасно діагностувати та лікувати.

Підводячи пацієнтів до звертання за препаратами до Інтернету, не вдасться продублювати життєво важливого зв'язку із клініками, в наслідок чого збільшується імовірність для недіагностованих ІПСШ, яка триватиме набагато довше, ніж могла б.

PrEP – не негідник

Таким чином, ПрЕП не повинен бути визнаним самотнім злочинцем в кризі сифілісу, так само як ЧСЧ, які практикують хімсекс, не слід вважати розпусними шляхами передачі. Сфера суспільного здоров'я – не те місце, де мають вказувати, що люди можуть робити, а чого – ні. Вона повинна поважати вибір людей і, наскільки це можливо, забезпечити сприятливе середовище.

Охорона здоров'я повинна бути розроблена на основі потреб людей, а не просувати обмежені погляди на сексуальне здоров'я, які не враховують того, що хороший секс означає для тих, хто його має. ЧСЧ, які практикують хімексом, часто невидимі. Вони не користуються послугами лікарських служб або не відвідують своїх дільничних лікарів, оскільки їхні потреби можуть бути мало зрозумілими, а їхні рішення засуджені. Служби сексуального здоров'я, щоправда, є вікном у світ хімсексу, де PrEP може бути використаний як потужний запуск розмови про те, як мати щасливе, повноцінне і безпечне сексуальне життя.

Якщо ЧСЧ шукають PrEP, ці їхні рішення повинні бути підтримані. Засуджувати їх – це посилювати стигматизацію і перешкоджати їхній взаємодії з медичними послугами, що є головною проблемою для найбільш вразливих до передачі ВІЛ груп, таких як чорні ЧСЧ, і ризикувати скасуванням досягнутого прогресу у боротьбі з ВІЛ.

Ми повинні заохочувати використання PrEP, визнати, що в результаті цього використання презервативів може знизитися, створити сприятливу допомогу і бути щасливими, знаючи, що кожна попереджена ВІЛ-інфекція – це момент, що змінює життя.

Переклад статті, оригінал розміщений за посиланням: https://theconversation.com/stop-blaming-prep-for-the-rise-in-stis-the-picture-is-more-complex-than-that-107991