Головна

Про нас

Новини

Доставка

F.A.Q.

PrEPUA

Хочу PrEP

#PrEPUA

PrEP-селекція: ВІЛ-негативні чоловіки обирають сексуальних партнерів, які вживають PrEP

PrEP-селекція: ВІЛ-негативні чоловіки обирають сексуальних партнерів, які вживають PrEP

31/12/2018

PrEP-статус є важливим фактором для ВІЛ-негативних чоловіків, які мають секс з чоловіками (ЧСЧ) при виборі сексуальних партнерів, але не має особливого впливу на вибір друзів або романтичних партнерів для знайомства – зазначають в американському дослідженні, опублікованому в журналі AIDS Care.

Автори досліджували, чи впливає вживання доконтактної профілактики ВІЛ на вибір партнера в додатках для онлайн-знайомств. Коли йшлося про вибір сексуальних партнерів, для ВІЛ-позитивних чоловіків статус PrEP важливого значення не мав.

Автори припускають, що «PrEP-селекція» – вибір партнерів на основі статусу вживання PrEP – може працювати так само, як і серосортування ВІЛ: чоловіки обирають партнерів таким чином, який, на їхню думку, зменшить ризик інфікування ЗПСШ. Впровадження PrEP мало суперечливі та полярні реакції: його розглядали або як відповідальний превентивний захід, або як засіб, що сприяє ризикованій сексуальній поведінці серед ЧСЧ. Деякі чоловіки, які використовують додатки для знайомств, можуть підтримувати ПрЕП і таким чином бачити переваги з точки зору зниження ризику інфікування ВІЛ та регулярного моніторингу здоров'я користувачів PrEP на предмет наявності інших ІПСШ. Інші мужчини можуть бути проти PrEP, вважаючи, що чоловіки, які використовують доконтактну профілактику ВІЛ, є неперебірливими, мають ризикованішу поведінку з різними партнерами і більше ІПСШ.

Автори використовували для цього спеціально створені архетипні профайли, щоб оцінити громадське ставлення ЧСЧ до цього питання у популярному секс-додатку з геолокацією. Учасникам були представлені історії, в яких зображено чоловічих гей-персонажів як сексуально нерозбірливих, так і моногамних, які як приймають PrEP, так і ні. Жоден з персонажів не використовував презервативи. Учасників запитували, чи будуть вони друзями, підуть на побачення чи займуться сексом з персонажами.

Повне опитування у липні 2015 року завершили всього 339 осіб з дев'яти міст США (18-81 років, середній вік 37 років). З них 258 були ВІЛ-негативними і не приймали PrEP, 31 був ВІЛ-негативний і приймав PrEP, 25 живуть з ВІЛ, а інші 25 не знали свого статусу або відмовилися відповісти. Більшість чоловіків у вибірці були білими (52,5%) та самотніми (68,7%), з широким діапазоном річних доходів.

Більшість учасників (понад 70%) у всіх трьох групах вказали, що вони можуть дружити з усіма персонажами, незалежно від використання PrEP і сексуальної поведінки.

З точки зору романтичних знайомств, ВІЛ-негативні особи, які не приймали ПрЕП, вказали, що вони надають перевагу моногамним персонажам (СШ=.02, 95% ДІ .01-.05, p <.0001), але статус використання PrEP не робив різниці чи переваги. Користувачі PrEP також відмовилися від побачень з сексуально нерозбірливими чоловіками і, схоже, воліли зустрічатися з чоловіками на PrEP, але ця різниця знову була незначною. ВІЛ-позитивні учасники надали перевагу для знайомства моногамним чоловікам, які вживають PrEP. І хоча «PrEP-персонажі» мали перевагу над тими, хто не приймає PrEP (близько 80% користувачів сказали «Так» сексу з моногамними користувачами PrEP), ця різниця була незначною.

Стосовно сексу, то ВІЛ-негативні учасники, які не вживають PrEP, вважали за краще займатися сексом з чоловіками на PrEP (аСШ = .18, 95% ДІ .09-.37, p <.0001). Учасники, які приймали PrEP, надавали перевагу сексу з тими, хто також на PrEP, а не тим, хто його не приймав (аСШ = 0, 95% ДІ 0-0, p <.0001). Вони великою мірою відкидали персонажів з неперебірливою сексуальною поведінкою, які не приймали PrEP. Хоча ВІЛ-позитивні чоловіки переважно обирали секс з моногамними персонажами на PrEP, вживання терапії у цьому випадку значної ролі не відігравало.

Ці результати показують, що ВІЛ-негативні ЧСЧ – як ті, хто на PrEP, так і які його не приймають – обирали за сексуальних партнерів користувачів PrEP, і таким чином це доводить існування відбору на основі статусу PrEP. Оскільки доконтактна профілактика стала знаковою знахідкою для ВІЛ-негативних (але не для ВІЛ-позитивних осіб з точки зору вибору сексуальних партнерів), це також відповідає свідченням того, що відбір за PrEP-статусом використовують як стратегію зменшення ризику.

Автори попереджають, що, як і при серосортуванні ВІЛ, стратегія PrEP-відбору є настільки ж ефективною, наскільки оновленим і актуальним є знання кожного індивіда про його власний статус. Користувач PrEP (можливо, хтось отримує медичні ліки неформально), який не проходить тестування на ВІЛ регулярно та має прогалини у дотриманні схеми вживання препаратів, може мати помилкове почуття безпеки щодо свого ВІЛ-статусу.

Цікавим відкриттям стало те, що ВІЛ-негативні чоловіки, які не приймали ПрЕП, зазначали, що, в той час як використання PrEP є важливим для разових сексуальних контактів, він не дуже важливий для побачень. Серед ВІЛ-позитивних осіб, для яких PrEP-статус персонажів у статистичних моделях не впливав на побачення та секс, найпопулярнішими були профайли моногамних осіб на PrEP. Можливо, це тому, що комбінацію моногамії та використання ПрЕП розглядають як відповідальніший спосіб мати секс із ВІЛ-негативними особами, а ВІЛ-позитивні чоловіки можуть позбутися відчуття тиску через необхідність розкривати свій статус, якщо знають, що їхній партнер перебуває на PrEP.

Інше нещодавнє дослідження, опубліковане в AIDS and Behavior і проведене зі 104 ЧСЧ, які відвідують клініку STD в Род-Айленді, показало, що серед тих, хто використовував онлайн-додатки для зустрічей з іншими чоловіками (86%), 53% з більшою ймовірністю контактували б з потенційним партнером, який сказав про власний ВІЛ-негативний статус, і 48% з більшою ймовірністю зробили б це, якщо б особа зазначила, що перебуває на PrEP. Це є ще одним доказом відбору на основі PrEP-статусу при використанні онлайн-додатків.

Тим не менше, це піднімає питання до ВІЛ-позитивних чоловіків, які відкрито повідомляють про свій статус в Інтернеті, оскільки 80% опитаних були менш схильні до контакту для сексу з чоловіком, який оголосить про ВІЛ-позитивний статус, а 57% з меншою імовірністю контактували б з ВІЛ-позитивними чоловіками з невизначуваним вірусним навантаженням. Це підкреслює стигматизацію та відторгнення чоловіків, які живуть з ВІЛ, а також, що такі інформаційні посили як «U = U» («невизначуваний дорівнює незаразний») поки не мають далекосяжного ефекту.